Sztuka sztucznej inteligencji – ile jest warta?
2021-04-12, 12:04 | aktualizacja 2021-04-13, 07:04
Rozwój sztucznej inteligencji sporo namieszał na rynku sztuki. Doszedł bowiem już do takiego etapu rozwoju, że roboty mogą tworzyć sztukę, która jest wystawiana w poważnych galeriach i sprzedawana na aukcjach. A więc wieszamy na ścianie obraz robota Ai-Da obok Picassa i już? To chyba jednak nie jest takie proste...
Fakt, że pojawiła się cała grupa entuzjastów i inwestorów gotowych wyłożyć pieniądze, i to niemałe, za twórczość artystyczną (głównie obrazy) sztucznej inteligencji to dopiero początek – kłopotów. Bo komu należy się zapłata? Wszak AI nie posiada osobowości prawnej, a tym bardziej konta? Czy więc przekazać pieniądze właścicielowi? A co z programistą, który stworzył "algorytm twórczy"? I twórcami dzieł, które zostały wykorzystane przy pisaniu owego algorytmu?
Posłuchaj
Okazało się także, że ludzie gorzej oceniają sztukę, kiedy dowiadują się, że jej twórcą jest sztuczna inteligencja. – Sama informacja, kto jest autorem ma już wpływ na szacowanie wartości – potwierdza dr Paweł Fortuna z katedry psychologii eksperymentalnej KUL. – Prawdopodobnie dlatego, że osoby badane wykluczają robota z kategorii ludzkich artystów – przypuszcza.
Jeśli jednak ludzie zobaczą humanoidalnego robota przy pracy i na dodatek ten robot jest "ładny", wtedy ocena dzieła rośnie! – Robot, na którego można spojrzeć i którego "urodę" można ocenić, jest już lokowany w okolicach malującej szympansicy Lucy – opisuje dr Fortuna. – Czyli widząc humanoidalne rysy, przypisuje się zdolność do doświadczania, odbierania emocji – wyjaśnia.
Ai-Da – Drawing/YouTube Ai-Da Robot
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 12.34
pr