Znaczki pocztowe odchodzą do lamusa. Zastąpią je kody elektroniczne
2021-04-09, 07:04 | aktualizacja 2021-04-09, 19:04
Pojawiły się w Anglii 180 lat temu. Teraz zostają zastąpione technologią. Znaczki pocztowe nie będą już naklejane na listy polecone. Zmiany wchodzą w życie w maju.
– Poczta Polska wprowadza dużą zmianę dla klientów nadających listy polecone. Od 1 maja nie będziemy używać już znaczków pocztowych, tylko stemplować je kodami generowanymi elektronicznie – mówiła Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Klienci, którzy mają zapas znaczków, będą mogli używać ich do opłacania listów zwykłych i pocztówek – dodała.
Posłuchaj
Zawód filatelistów
Nie wszyscy cieszą się z wprowadzanych zmian. – Kolekcjonerzy oburzyli się na tę wiadomość. To jest pewien rytuał i forma uznawana od lat – komentowała Agnieszka Magiera, redaktor naczelna czasopisma "Filatelista".
– Znaczki nie znikają na dobre. Poczta zamierza podtrzymywać wydania okolicznościowe, czyli takie, które mają charakter głównie kolekcjonerski – uściśliła rzecznik.
![Kod QR. Grafika ilustracyjna.](http://static.prsa.pl/images/4781d399-4bc1-4dbe-8e01-ddeaea8f0425.jpg)
Kody. Nowa technologia
Znaczki przyklejane na listy polecone zostaną zastąpione przez specjalnie generowane kody. – To postęp i nowoczesność. Należy stosować je tam, gdzie dają korzyść. Nie ma w tej metodzie nic nadzwyczajnego. Kody służą szyfrowaniu informacji i zamienieniu ich w formę graficzną. To metoda zawierająca pewną specyficzną technologię, która powoduje, że cały proces staje się szybszy i łatwiejszy – zapewniał Rafał Lidwin, informatyk, twórca strony generującej darmowe kody.
Posłuchaj
Bezpieczna forma?
– Kody QR opierają się na parametrze, który pomimo uszkodzenia części obrazka pozwala odczytać ukryte pod nim dane. Kody zostały stworzone w latach dziewięćdziesiątych. Pierwotnie znalazły swoje zastosowanie w przemyśle i logistyce. Miały służyć przechowywaniu informacji dotyczących poszczególnych produktów oraz ich lokalizacji. Obecnie wykorzystywane są znacznie szerzej. Zastępują linki do stron internetowych oraz przechowują dane, co zostało zaadaptowane przez Pocztę Polską – wyjaśnił gość "Pory na Trójkę".
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Cięgotura
Gość: Rafał Lidwin (informatyk, twórca strony generującej darmowe kody)
Data emisji: 09.04.2021
Godzina emisji: 7.18, 7.24
zch