Rynek sztuki przenosi się do internetu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rynek sztuki przenosi się do internetu
Zdjęcie ilustracyjne / aukcja internetowa Foto: pxhere.com

Jak informuje raport firmy Art Basel, zajmującej się organizacją aukcji sztuki oraz banku inwestycyjnego UBS (Union Bank of Switzerland), w roku 2020 wartość sprzedaży dzieł sztuki na świecie wyniosła ponad 50 miliardów dolarów! Dużo, ale... o 20 procent mniej niż w roku 2019. Za to podwoiła się sprzedaż dzieł sztuki online!


Ai-Da robot artysta sztuczna inteligencja, FORUM 1200.jpg
Sztuczna inteligencja zastąpi artystów? Wystawa prac stworzonych przez robota

Tak naprawdę można się było tego spodziewać: światowa pandemia przyhamowała rynki, a zarazem spowodowała, że handel przeniósł się do sieci. A rynek dzieł sztuki, choć niewątpliwie piękniejszy od innych, rządzi się tymi samymi prawami. A jak było w Polsce? Śmiało można powiedzieć, że rynek sztuki przenosi się do internetu.


Posłuchaj

4:26
Jak obecnie wygląda rynek sztuki? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Na początku roku 2020 planowaliśmy 100 aukcji, ale ostatecznie zwiększyliśmy ich liczbę do 150 – mówi Agata Szkup z Domu Aukcyjnego DESA Unicum. – Aukcjoner normalnie prowadzi aukcję, jest ona transmitowana, więc można się poczuć jak na sali aukcyjnej – tłumaczy.

Z kolei tradycyjne targi sztuki przeżywają kryzys: z planowanych 365 imprez tego typu na całym świecie, aż blisko 60 procent zostało odwołanych. – Nie została wypracowana żadna rewolucyjna formuła, która by przyciągała dużą liczbę internautów czy też odwiedzających – wskazuje Rafał Kamecki, prezes artinfo.pl.

– Aukcje online są bardzo wygodne, jednak osobom początkującym na tym rynku zalecam szczególną ostrożność. Zarówno odnośnie merytorycznej decyzji: "co ja chcę kupić i dlaczego?", jak i tego, żeby kupić dzieło bez żadnych wad, dzieło autentyczne – radzi Radosław Kwaśnicki, prawnik i kolekcjoner sztuki.


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Sylwia Zadrożna
Data emisji: 08.04.2021
Godzina emisji: 14.17

pr

Polecane