Misteria Paschalia. Festiwal muzyki wielu kręgów kulturowych. W tym roku online
Triduum Paschalne i święta wielkanocne to czas wzmożonej zadumy. W uroczystym przeżywaniu tych dni może pomóc muzyka. Jak co roku festiwal Misteria Paschalia zaprasza na wydarzenie, poświęcone dawnej muzyce renesansu i baroku. Jakie pozycje znalazły się w tegorocznym programie? – o tym mówiła Joanna Bronic, menadżer festiwalu.
Festiwal Misteria Paschalia 2012
Foto: Materiały prasowe
Festiwal Misteria Paschalia to okazja do zgłębienia wiedzy o muzyce sakralnej różnych kręgów kulturowych. – Śladem lat poprzednich, zgłębiamy dźwięki najróżniejszych kręgów europejskich. Wyjątek stanowił rok poprzedni. Ze względów pandemicznych musieliśmy odwołać festiwal, tuż przed jego rozpoczęciem. Zaprezentowaliśmy wtedy widowni nagrania archiwalne. W tym roku chcemy skupić się na muzyce kręgu iberyjskiego. Nad programem tegorocznej edycji pracowaliśmy od 2017 roku. Mimo wszelkich przeciwwskazań postanowiliśmy przedstawić naszej publiczności choć namiastkę normalności i standardowego programu – wyjaśnia Joanna Bronic, menadżer wydarzenia.
Wydarzenie przeniesione... do internetu
– Tegoroczna edycja w całości odbędzie się online. Będziemy mieli okazję zawitać do niezwykłych miejsc, w których zarejestrowaliśmy wyjątkowe koncerty. Zaprosimy naszych widzów w podróż do Szwajcarii, Włoch i Francji. Na koniec powrócimy oczywiście do Krakowa – zdradził gość "Trójki do trzeciej".
Repertuar
– Rodzimy repertuar krakowski będziemy mogli zaobserwować podczas dwóch koncertów. W piątek zabrzmią fragmenty konduktu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. W ostatnim koncercie usłyszymy za to Capella Cracoviensis wraz z sopranistką Natalią Kawałek. Na zakończenie nawiążemy do wieloletniej tradycji festiwalu, odnosząc się do dzieł Vivaldiego i Haendla.
Misteria Paschalia 2017: Dzień 1. / KBF
– Wszystkie koncerty dostępne są na platformie internetowej. To miejsce, które zapewnia odbiorcom doskonałą jakość dźwięku i obrazu. Rejestracja jest intuicyjna i nieodpłatna. Dwa koncerty również odbywają się za darmo – zapewnia Joanna Bronc.
Festiwal rozpoczyna się w czwartek 1 kwietnia o godzinie 20.00. Poszczególne koncerty można wysłuchać w radiowej Dwójce.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Joanna Bronc (menadżer festiwalu Misteria Paschalia)
Data emisji: 01.04.2021
Godzina emisji: 14.37
zch