Najmłodszy pisarz fantasy w Polsce. Mateusz Cetnarski wydaje swoją debiutancką książkę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najmłodszy pisarz fantasy w Polsce. Mateusz Cetnarski wydaje swoją debiutancką książkę
Grafika ilustracyjnaFoto: Pixabay.com

Najmłodszy pisarz fantastyki w Polsce ma piętnaście lat i mieszka w Stalowej Woli. Kocha taniec sportowy i literaturę. Pierwszą książkę zaczął pisać dwa lata temu. Czy nazwisko Mateusza Cetnarskiego dołączy do grona największych?

Literaturą interesuje się od dawna. Właśnie ukończył swoją pierwszą książkę. – Zawsze lubiłem pisać i czytać. Pierwszą serią, która mnie zafascynowała, były "Opowieści z Narnii. Dopiero później zacząłem sięgać po fantastykę. Jedną z pozycji, które wybrałem, był "Szklany tron". Seria zainspirowała mnie tak bardzo, że postanowiłem napisać własną książkę. "Bright: W otchłani kłamstw" opowiada historię kobiety szpiega, która po latach została zwolniona ze służby dla króla. Jest oszołomiona i nie rozumie tej decyzji. Zostaje napadnięta przez szpiega sąsiedniego państwa. Schwytawszy go, ma nadzieję, że wkupi się swoją zasługą w łaski władcy. Ku jej zaskoczeniu zostaje jednak wyrzucona z kraju. Czy uda jej się przeżyć i jak potoczą się jej losy, można sprawdzić w mojej książce – zachęca młody autor. 


Posłuchaj

3:25
Najmłodszy pisarz fantasy w Polsce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Reakcje rówieśników

Mateusz ma dopiero piętnaście lat. Jak na jego pasję reagują rówieśnicy? – Początkowo nie chciałem się chwalić, że piszę książkę. Obawiałem się, że to słomiany zapał, lub że efekt końcowy nie będzie zadowalający. Po napisaniu czterech rozdziałów pochwaliłem się koleżance. Spodobało jej się. Zacząłem kontynuować prace. Po pewnym czasie opowiedziałem o moim zajęciu grupie znajomych. Ich reakcja nie była entuzjastyczna. Postanowiłem się jednak nie poddawać. Po ukończeniu tekstu poprosiłem polonistkę o wstępną korektę. Doradziła mi zmianę zakończenia. Dopisałem wtedy kolejne siedemdziesiąt stron – opowiada. 


"

Sara Bright jest najlepszym szpiegiem Loftwergu. Nikt nie może się z nią równać. Jednak… na kilka tygodni przed wybuchem...

Opublikowany przez Mateusz Cetnarski - najmłodszy pisarz fantasy w Polsce Niedziela, 28 lutego 2021

"Bright: W otchłani kłamstw"

– Książka jest już ukończona. Ma dwieście pięćdziesiąt stron. Rówieśnicy gratulują mi wykonania takiej pracy. Nie stoi za mną żadne wydawnictwo. Sam postanowiłem się zająć moją książką. Znalazłem osobę, która wykonała okładkę oraz dokonała korekty. Wspierają mnie rodzice i akceptują moje decyzje – podkreśla Mateusz Cetnarski.


"

Dzisiaj pierwszy dzień wiosny🐞💐 oraz dzień od premiery mojej debiutanckiej książki📗📖. ✨PONAD POŁOWA NAKŁADU JEST JUŻ...

Opublikowany przez Mateusz Cetnarski - najmłodszy pisarz fantasy w Polsce Niedziela, 21 marca 2021

***

zch

Polecane