Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Archeolodzy dokonali wielkiego odkrycia. W jednej z jaskiń nad Morzem Martwym znaleziono fragmenty Biblii. – To najstarsze zwoje, jakie udało się odnaleźć – mówił w programie "Trójka do trzeciej" profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.    

Sensacja znad Morza Martwego. Najstarsze fragmenty Biblii odnalezione

Qumran. Zwoje znalezione nad Morzem Martwym

Foto: Nir Alon/ Zuma Press/ Forum

Pustynia Judzka położona jest we wschodniej Judei, w środkowej części Izraela. To tam, w jednej z jaskiń, archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. – To znalezisko nawiązuje do najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku – przekonuje profesor Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca akademicki.

Odkrycie archeologów. Znaleziono zwoje Biblijne (Trójka do trzeciej)
4:24
+
Dodaj do playlisty
+

 

 

biblia gutenberga 1200 shutt.jpg
Biblia Gutenberga - przełomowa księga w dziejach Europy

Qumran

– W latach pięćdziesiątych naukowcy odnaleźli całą olbrzymią bibliotekę zwojów. Nowo odkryte, są starsze o ponad tysiąc lat. To najstarsze materiały, jakie do tej pory udało się znaleźć. Qumran, czyli zwoje znad Morza Martwego, to prawdziwa furora w świecie badań nad Biblią i starożytnością. Odnalezione zapiski zawierają teksty grup religijnych z czasów życia Jezusa oraz księgi, które nie zostały włączone do znanego nam Pisma Świętego. Jednym z przykładów jest "Księga Jubileuszy" – wyjaśnia profesor.

New fragments of Dead Sea Scrolls found in Israeli cave / GlobalNews

Najnowsze znaleziska

Odnalezione fragmenty są datowane przez naukowców na II wiek naszej ery. – Znane nam wcześniej teksty zapisane były w języku hebrajskim. Te pisane są po grecku. Imię Boga zostało jednak zapisane w języku paleohebrajskim. Zwoje zawierają najwcześniejsze znane nam kopie tekstów biblijnych oraz dokumenty, które traktują o wierzeniach mało znanej, żydowskiej grupy – dodaje biblista.

Wspólnota żydowska

– Wiemy, że była to wspólnota żyjąca na osobności, w kontrze do oficjalnej religii judaizmu. Kiedy wybuchło powstanie żydowskie, ludzie chowali się przed Rzymianami w jaskiniach. Ta, którą odkryto, została nazwana "jaskinią grozy". Odnaleziono w niej czterdzieści ludzkich szkieletów – opowiada. – Do kryjówki można było dostać się jedynie na linie. Trzeba było zejść na niej z wysokiego klifu. Badacze podejrzewają, że Rzymianie nie weszli do jaskini. Czekali na szczycie klifu tak długo, aż wszyscy schowani w jaskini ludzie umarli. To dzięki tej tragicznie zmarłej społeczności zachowały się zwoje, które bez wątpienia stanowią jedno z najcenniejszych znalezisk. Wśród nich jest także kosz. Szacuje się, że został wytworzony ponad dziesięć tysięcy lat temu   opowiada profesor Majewski. 

"Cave of Horror": Archaeologists discover scroll fragments and more from biblical times | DW News / DW News

Badania okolic Morza Martwego prowadzone są przez Israel Antiques Authority. Do tej pory trzem grupom naukowców udało się przeszukać ponad osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych pustyni. W swoich pracach archeolodzy wykorzystują drony oraz najnowsze technologie.

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Jakub Jamrozek
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 12.32

zch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.