W pandemii coraz więcej osób cierpi na problemy ze snem. Czego unikać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W pandemii coraz więcej osób cierpi na problemy ze snem. Czego unikać?
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

– Uzależnienie od smartfona skutkuje słabym snem. Nadmierne korzystanie z telefonów w nocy wiąże się z trudnościami w zasypianiu, skróceniem czasu trwania snu i zmęczeniem w ciągu dnia – słyszymy w rozmowie z terapeutą snu. Jak poprawić jakość odpoczynku i czego unikać? 

W czasie pandemii kłopoty ze snem nasiliły się u wielu osób. – Nieodpowiednia ilość oraz zła jakość odpoczynku mogą wpływać m.in. na zaburzenia lękowe. Warto pracować nad pogłębieniem snu. Pomóc może wysiłek fizyczny. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, sportowcy zawodowi wcale nie śpią tak dobrze. Do tej pory mówiło się, że wysiłek fizyczny należy podejmować nie później niż godzinę przed snem. W świetle najnowszych badań okazuje się jednak, że ważniejsza niż czas treningu jest jego intensywność. Jeśli podejmujemy duży wysiłek i od razu kładziemy się spać, tętno nadal jest wysokie. Podobnie temperatura ciała. Podwyższenie ich obu nie pozwoli nam łatwo zasnąć. Lepiej wybierać spokojniejsze aktywności – tłumaczy Mateusz Majchrzak, terapeuta snu. 


Posłuchaj

4:53
Sen to zdrowie. Jak zadbać o dobrą jakość snu? (Zapraszamy na weekend / Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

drzemka hamak 1200.jpg
Drzemki sprzyjają pamięci

Jakość snu a smartfony

– Jeśli porównamy osoby, które tuż przed snem korzystają z tabletów, z tymi, które czytają książki, okaże się, że różnica w czasie zasypiania wynosi jedynie dziesięć minut. To nie jest dużo. Inna kwestia tyczy się nastolatków, którzy przebudzając się, zaglądają na ekran telefonu, odbierają powiadomienia i wiadomości – mówi terapeuta. 

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Zaległości w spaniu

– Tym, którzy w weekend odrabiają zaległości w spaniu z całego tygodnia, mówię stanowcze "nie". To jedna z pierwszych reguł, które wdrażam z moimi pacjentami. Kluczem jest wypracowanie stałej pory wstawania, nie zasypiania. Należy zadbać o swój rytm dobowy. Osoby, które prowadzą nieregularny tryb życia, częściej narażone są na cukrzycę, zawały serca, choroby dwubiegunowe oraz depresję – ostrzega specjalista. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: Mateusz Majchrzak (terapeuta snu)
Data emisji: 06.03.2021
Godzina emisji: 08.15

zch

Polecane