Dante Alighieri: nie tylko "Boska komedia"
2021-03-07, 13:03 | aktualizacja 2021-09-13, 15:09
W tym roku przypada 700. rocznica śmierci Dantego. Jak obecnie wygląda percepcja jego twórczości? Czy jego dzieła wciąż zachwycają, czy współczesny czytelnik może w nich znaleźć coś dla siebie?
Rocznica śmierci wielkiego włoskiego poety przyczyniła się do jeszcze większego zainteresowania jego twórczością, która na świecie w ostatnich kilkudziesięciu latach i tak była bardzo duża. W tym roku nastąpiła kumulacja wydarzeń kulturalnych: wystaw, spektakli, wykładów, wydarzeń multimedialnych, a nawet festiwali. Równocześnie odbędzie się też wiele sesji naukowych, seminariów i warsztatów: zarówno online, jak i na żywo.
Posłuchaj
Na świecie ukazują się wznowienia lub nowe tłumaczenia, szczególnie "Boskiej komedii". Takie nowe tłumaczenie ukaże się również w Polsce. Tymczasem we Włoszech w tym roku ma finał nowe, krytyczne wydanie wszystkich dzieł Dantego w wielu tomach z komentarzem uwzględniającym najnowsze badania nad tekstem i bibliografie. Kulminacją obchodów 700-lecia śmierci poety będzie Tydzień Kultury Włoskiej, w tym roku w całości poświęcony Dantemu.
Dante przed "Boską komedią" to twórca mniej znany i mniej doceniany. Tymczasem jego wcześniejsze dzieła są również godne uwagi. – Zaczął swoją twórczość w latach 80. XIII wieku, pisząc głównie sonety i canzony nawiązujące do twórczości dworskiej, głównie prowansalskiej i włoskiej. Jej głównym tematem była miłość – tłumaczy prof. Maria Maślanka-Soro, najwybitniejsza polska dantolog.
– Szczytowym momentem tej poetyki był powstały w latach 90. XIII w. pierwszy dłuższy autobiograficzny utwór pt. "Życie nowe" ("Vita nouova"). Dzieje jego młodzieńczej miłości do Beatrycze tworzą bogatą, pełna symboliki opowieść pozostającą na pograniczu świata realnego i onirycznych wizji – opowiada prof. Maślanka-Soro.
L'inferno (1911 r.)/YouTube Strych Pełen Filmów
***
Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Maria Maślanka-Soro (dantolog, autorka monografii poświęconych Dantemu), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN).
Data emisji: 07.03.2021
Godzina emisji: 12.06
pr