Historycy zapraszają na lekcje muzealne... w internecie.
2021-03-05, 11:03 | aktualizacja 2021-03-05, 15:03
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wychodzi do najmłodszych z ciekawą ofertą edukacyjną. Zaprasza na interaktywne zajęcia w internecie. By zdobyć zainteresowanie dzieci, zbudowano nawet specjalne studio telewizyjne.
Współcześnie trudno trafić do najmłodszych. Sytuacji nie ułatwia pandemia i ograniczenia wprowadzone w instytucjach kultury. Historycy z Muzeum Początków Państwa Polskiego znaleźli ciekawy sposób na zainteresowanie dzieci dawnymi czasami.
– Jako muzeum wyszliśmy do przodu, jeśli chodzi o wykorzystanie nowych technologi. Dzięki nim w ciągu tygodnia potrafimy przeprowadzić nawet dwadzieścia lekcji. Tym, co nas cieszy, jest kontakt z Polonią z całego świata. W zajęciach uczestniczą dzieci m.in. z Hiszpanii czy Kanady – opowiada Michał Pilos, historyk.
Posłuchaj
Zajęcia interaktywne
Lekcje muzealne są interaktywne, co oznacza, że uczniowie po drugiej stronie ekranu mogą zadawać pytania prowadzącym. – Zależy nam na zainteresowaniu dzieci. Staramy się pokazywać i porównywać, np. przedmioty znane obecnie, z tymi które dostępne były kiedyś. Przykładem przemawiającym do wyobraźni są zabawki. Kiedyś wykonywane były z drewna. Najbardziej popularną z nich był drewniany konik. Opowiadamy dzieciom, że koń był kiedyś podstawowym środkiem transportu. Dziś jest nim samochód. Stąd chłopcy chętnie bawią się autkami – kontynuuje.
Lekcje Muzealne Online - „Jak żyli ludzie 1000 lat temu?” / Muzeum Początków Państwa Polskiego
Poszukiwanie odniesień
Uważamy, że należy szukać analogii do czasów współczesnych. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dotrzeć do dzieci. Idąc za modą dziecięcą, sam musiałem nauczyć się grać w niektóre gry komputerowe. Warto wiedzieć, do czego się odnosić i z czym można do nich trafić – dodaje historyk.
Zabawki, miecze i instrumenty
W interaktywnych spotkaniach nie brakuje rekwizytów. Są zabawki, miecze, topory i instrumenty. – Opowiadamy, czym są narzędzia walki i pokazujemy, jak ich używano. Zainteresowaniem cieszą się również instrumenty muzyczne. Pozwalamy dzieciom usłyszeć jakie dźwięki można było z nich wydobywać. Zachęcamy najmłodszych do obserwacji tego, jak działają otaczające nas przedmioty. Zapraszamy je również do odwiedzin w muzeum. Mamy nadzieję, że będą one możliwe już niedługo – podsumowuje Michał Pilos.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Rafał Muniak
Data emisji: 05.03.2021
Godzina emisji: 11.20
zch