LARP – gra, która rozgrywa się w rzeczywistości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
LARP – gra, która rozgrywa się w rzeczywistości
LARP. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Rozgrywki, których uczestnicy przebierają się w postaci z gry i odgrywają swoje role w rzeczywistości, odbywają się pod nazwą LARP (Live action role–playing). Nad ich przebiegiem czuwa mistrz gry, który nawiguje przebieg wydarzeń. Ten rodzaj rozrywki jest naturalnym następstwem czytania książek fantasy. Na czym polega LARP i kto może uczestniczyć w grze? 

LARP to rodzaj fabularnej gry terenowej. Uczestnicy przebierają się w kostiumy, wspólnie tworząc i przeżywając opowieść. Role, które odgrywają, można porównać do improwizowanego teatru. Akcja gry osadzana jest w świecie rzeczywistym lub fikcyjnym. Nad całością jej przebiegu czuwa tzw. mistrz gry.

Inny wymiar gry

– LARP różni się od gier komputerowych tym, że pozwala doświadczyć fabuły w rzeczywistości. W takiej rozgrywce potrzebny jest mistrz gry, czyli osoba, która rozpisze role, ułoży scenariusz i będzie tę opowieść prowadzić. Może stworzyć świat fantasy pełen elfów i magicznych stworzeń, wymyślić mafię, lub bazować na fabule filmu czy książki. Wszystko zależy od kreatywności jej oraz uczestników. Aby lepiej wczuć się w odgrywane role, gracze przygotowują dla siebie specjalne stroje. Ważnymi elementami są również sceneria, rekwizyty oraz muzyka. Wszystko po to, by uczestnicy mogli jeszcze lepiej wejść w postać i przyjąć jej perspektywę. Wszystkie czynności, które wykonują, powinny być nacechowane odgrywaną postacią. LARP może trwać nawet trzy lub cztery dni. Wszystko zależy od umiejętności mistrza oraz chęci uczestników – tłumaczy Mateusz Kurowiak, organizator imprez z odgrywaniem ról. 

Posłuchaj

2:31
LARP gra w terenie. Na czym polega? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Wiedźmin280.png
Czego nie wiemy o Andrzeju Sapkowskim?

Hobby uczestników

LARP cieszy się sporą popularnością. W Polsce istnieje kilka grup, które zrzeszają twórców i miłośników tego typu gier. – O LARP-ie dowiedziałem się od jednego ze znajomych. Namówił mnie, żebym poszedł razem z nim. Uznałem to za ciekawy rodzaj rozrywki. Bardzo wczułem się w swoją postać. Podobnie jak pozostali uczestnicy. W grze brało udział około dwudziestu osób. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. Czuliśmy się tak, jakby świat, który stworzyliśmy, był prawdziwy. To niesamowite przeżycie, które polecam każdemu – opowiada Stanisław Zawadzki, jeden z uczestników gier terenowych. 

 

Larp OldTown Festival / OldTown Festival

LARP to popularny rodzaj rozrywki, bez względu na wiek uczestników. Wielu graczy traktuje ją jako swoje hobby i odskocznię od codzienności. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Maciej Domański
Data emisji: 04.03.2021
Godzina emisji: 6.48

zch

Polecane