Rewolucja w Brit Awards: obywatelstwo niepotrzebne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rewolucja w Brit Awards: obywatelstwo niepotrzebne
Rina SawayamaFoto: ROB CABLE / BACKGRID / Forum

To przełomowy moment w historii najważniejszych nagród brytyjskiej branży muzycznej – od tego roku o nominacje mogą się ubiegać artyści urodzeni poza Wielką Brytanią i Irlandią, a nawet niebędący obywatelami tych państw. Wszystko za sprawą pewnej młodej i utalentowanej wokalistki rodem z Japonii…

Historia Brit Awards sięga 1977 roku. Podczas pierwszej edycji, będącej częścią obchodów jubileuszu 25-lecia panowania królowej Elżbiety II, uhonorowano nimi m.in. zespoły The Beatles, Queen i Procol Harum. W 1982 roku Brits weszły na stałe do kalendarza muzycznych wydarzeń na Wyspach i od tego czasu stały się najbardziej pożądanymi nagrodami na tamtejszym rynku muzycznym. 

Same ceremonie wręczenia statuetek trafiają na czołówki brytyjskich gazet, czasem przechodzą też do historii – jak ta z 1990 roku, kiedy po raz ostatni pokazał się publicznie Freddie Mercury, czy 10 lat później, gdy Robbie Williams wyzwał na pojedynek Liama Gallaghera z grupy Oasis.


Posłuchaj

4:03
O rewolucji w Brit Awards (Trójka do Trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od początku o nominację do nagród Brit mogli się ubiegać wyłącznie artyści urodzeni w Wielkiej Brytanii lub Irlandii, bądź legitymujący się brytyjskim paszportem. Oznaczało to, że np. Rina Sawayama, autorka jednej z najciekawszych brytyjskich płyt 2020 roku, była wyłączona z tego wyścigu, mimo że mieszka na Wyspach od 4 roku życia i perfekcyjnie mówi po angielsku. Wszystko przez to, że urodziła się w Japonii, której prawo nie zezwala na podwójne obywatelstwo. Rina z kolei nie chce się pozbywać japońskiego paszportu, bo jej rodzice wciąż mieszkają w Kraju Kwitnącej Wiśni. 

Młoda wokalistka zorganizowała więc kampanię na rzecz zmiany przepisów związanych z przyznawaniem nagród. Po kilku miesiącach negocjacji organizatorzy przychylili się do jej postulatów – odtąd wystarczy, aby artysta mieszkał w Wielkiej Brytanii przez co najmniej 5 lat, by mógł być brany pod uwagę przy nominacjach. Zdaniem Riny to świetna wiadomość dla wszystkich imigrantów zajmujących się sztuką. – Stajemy się częścią brytyjskiego społeczeństwa i brytyjskiej kultury – powiedziała uszczęśliwiona wokalista na wieść o werdykcie komitetu Brit Awards.

Nowe przepisy mają dotyczyć również innych prestiżowych nagród brytyjskiej branży muzycznej, Mercury Prize. Czy dzięki tym zmianom doczekamy się pierwszego laureata urodzonego nad Wisłą? Na pewno jeszcze nie w tym roku. Gala rozdania Brit Awards 2021 odbędzie się 11 maja, zdobywców Mercury Prize poznamy zaś pod koniec września.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 02.03.2021
Godzina emisji: 14.20

kc

Polecane