Perseverance: najważniejsza misja na Marsie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Perseverance: najważniejsza misja na Marsie
Łazik Perseverance na MarsieFoto: Merlin74/Shutterstock

Po trwającym ponad pół roku locie, w środę 18 lutego, ok. godz. 22 czasu polskiego, na Marsie wyląduje łazik Perseverance. To najbardziej zaawansowany technicznie pojazd, jaki NASA wysłała na Czerwoną Planetę. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy na Marsie możliwe jest życie?


shutterstock_wenus 1200.jpg
Dlaczego badamy Marsa intensywniej niż Wenus?

Perseverance po angielsku oznacza "wytrwałość". Ta nazwa doskonale odzwierciedla naturę kolejnych misji badawczych NASA na Marsie. Dotychczas na Marsie wylądowały i z powodzeniem przemieszczały się po jego powierzchni, prowadząc badania cztery łaziki NASA: Sojourner (1997), Spirit (2004), Opportunity (2004) oraz Couriosity (2012). Ten ostatni wciąż jeszcze działa.


Posłuchaj

5:43
Łazik Perseverance ląduje na Marsie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

O ile Sojourner ważył 10,5 kg i miał wymiary oraz wygląd przypominający kuchenkę mikrofalową na kółkach, to Perseverance swoimi wymiarami zbliżony jest do niewielkiego samochodu o sześciu kołach i trochę zaburzonych proporcjach. Ten najbardziej zaawansowany technicznie marsjański pojazd przy wymiarach 3 m x 2,7 m x 2,2 m waży aż 1025 kg. Steruje nim niezwykle zaawansowany system komputerowy.

NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Landing Animations/YouTube NASA Jet Propulsion Laboratory


– Perseverance na pokładzie ma mnóstwo aparatury: robi świetne zdjęcia, ma wysięgniki, może wiercić w gruncie, może pobierać próbki i je badać, analizować oraz przeprowadzać wiele przeróżnych eksperymentów – tłumaczy astronom Mateusz Borkowicz z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Jego dwuletnia (w założeniu) misja składa się z kilku elementów. Pierwszy: łazik wyląduje na dnie krateru Jezero, gdzie przed milionami lat było słone jezioro. Być może uda się tam znaleźć jakieś mikroślady życia. Drugi: przetestowanie w praktyce urządzeń, które będą przydatne podczas załogowej misji na Marsa. Kluczowym z nich jest MOXIE mający na miejscu wytwarzać tlen potrzebny ludziom do oddychania, ale również jako paliwo do pojazdów.

7 minutes to Mars: NASA's Perseverance Rover Attempts Most Dangerous Landing Yet/YouTube NASA Jet Propulsion Laboratory


Kolejnym elementem misji Perseverance jest wypuszczenie marsjańskiego helikoptera Ingenuity - pierwszej w historii ludzkości maszyny latającej na innej planecie. To niezwykle trudne zadanie, gdyż atmosfera na Czerwonej Planecie ma gęstość zaledwie jednego procenta gęstości atmosfery ziemskiej! Dlatego też Ingenuity waży zaledwie 1,5 kg.

– Obserwowanie lądowania Perseverance na żywo niestety nie będzie możliwe. Jednak dane spływające do NASA, będą pozwalały na odtwarzanie tego na modelu 3D. Mam też nadzieję, że już chwilę po lądowaniu otrzymamy pierwsze zdjęcia – mówi Mateusz Borkowicz.

NASA's Mars 2020 Perseverance Rover Landing/YouTube CosmoSapiens


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 18.02.2021
Godzina emisji: 14.35

pr

Polecane