Nietypowe hobby nastolatka i czar starej karetki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nietypowe hobby nastolatka i czar starej karetki
Ambulans pogotowia w ChełmieFoto: archiwum prywatne

16-latek z Chełma uczy się w klasie informatycznej. A w wolnych chwilach zajmuje się swoim dość niezwykłym hobby: badaniem i dokumentowaniem historii... karetek. Pasja jest, jeśli można tak to ująć, rodzinna: mama Kacpra jest pielęgniarką w pogotowiu.


shutterstock_sms-1200.jpg
Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

– Przez pierwsze lata mama jeździła bardzo ciekawą karetką, renault. Nie wiedziałem, jak ona wygląda i nigdzie nie mogłem znaleźć zdjęć tej karetki. Zacząłem więc poszukiwania i tak się zainteresowałem tematem – opowiada nastolatek o początkach swojej oryginalnej pasji. – Jak się okazało, tylko Chełm miał taką karetkę – wspomina.


Posłuchaj

4:00
Niezwykłe hobby nastolatka (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Szybko okazało się, że historia karetek to zarazem historia motoryzacji w Polsce. – Na samym początku to były czeskie skody oraz amerykańskie dodge, które były darami z USA. Potem zaczęły się pojawiać krajowe warszawy i warszawy kombi – wylicza Kacper, który jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o pojazdach służby zdrowia w Polsce..

Dzisiaj Kacper ma też niewielkie muzeum motoryzacyjne Foto: archiwum prywatne Dzisiaj Kacper ma też niewielkie muzeum motoryzacyjne Foto: archiwum prywatne

Dzisiaj nastolatek z Lubelszczyzny ma też niewielkie muzeum motoryzacyjne: pokaźny zbiór miniatur i zdjęć starych, zabytkowych karetek. Założył też na Facebooku grupę dla podobnych jak on pasjonatów. Nawiązał również współpracę z nowo powstałym muzeum ratownictwa w Mogilnie oraz poszukuje części, którą mogą posłużyć do rekonstrukcji pojazdów ratunkowych.

Polski Fiat 125p Sanitarka – Powrót z Krainy Deszczowców/YouTube Muzeum Skarb Narodu


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Kuba Jamrozek
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 11.15

pr

Polecane