W Byszewach powstanie izba pamięci Jarosława Iwaszkiewicza
2021-02-11, 11:02 | aktualizacja 2021-02-11, 18:02
Byszewy – symbol spokoju i beztroskich dni Jarosława Iwaszkiewicza. Wieś położona w województwie łódzkim zainspirowała pisarza do napisania "Panien z Wilka". Teraz powstanie tam izba poświęcona jego pamięci.
Jarosław Leon Iwaszkiewicz – polski prozaik, poeta, eseista, tłumacz i librecista, współpracował z grupą poetycką Skamander. Dworek w Byszewach wspominał przez całe życie. Stanowił on inspirację i emocjonalną ostoję pisarza. Pierwszy raz znalazł się tam w czerwcu 1911 roku jako korepetytor gimnazjalnego kolegi, Józia Świerczyńskiego i jego pięciu braci. W kolejnych latach bywał już regularnie jako przyjaciel domu.
Wakacje spędzane w Byszewach zainspirowały Iwaszkiewicza do napisania "Panien z Wilka", które Andrzej Wajda przeniósł na ekran w 1979 roku. Teraz powieść doczekała się drugiej ekranizacji. Centrum Kultury w Plichtowie zadbało o to, by inspiracje pisarza nie poszły w zapomnienie.
Lato w Byszewach – oficjalny zwiastun. Premiera filmu w sieci 18.10.2020 r. / Centrum Kultury i Ekologii w Plichowie
Pamiętne wakacje
– Iwaszkiewicz był silnie związany z tym terenem. Po wojnie przyczynił się do remontu dworu w Byszewach, a z rodziną Plichtów utrzymywał kontakt aż do śmierci – podkreśla Monika Czubaczyńska-Szarm, dyrektor Centrum Kultury w Plichtowie.
Dworek okazał się szczególnym miejscem dla pisarza. Opisał go w "Książce moich wspomnień" z 1957 roku. – Byszewy odcisnęły na Iwaszkiewiczu znaczące piętno. To było miejsce, do którego zawsze wracał pamięcią. Tkwiło głęboko w jego wspomnieniach i emocjonalności. Pisał, że ze wszystkich miejsc i ludzi, jakich poznał w życiu, najważniejszy był dla niego właśnie dom w Byszewach. Czuł, jakby to tam po raz drugi narodził się na świat – opowiada Michał Maj Wieczorek, odtwórca roli Wiktora Rubena w filmie "Lato w Byszewach".
Posłuchaj
"Lato w Byszewach"
– Film powstał w dziesięć dni. Stworzono niesamowite kostiumy i scenografię. Złożeniem projektu było, żeby jak najlepiej oddać ducha dworku i tamtych wakacji. Udało się to w stu procentach – podsumowuje Karolina Lutczyn-Fridek, reżyser filmu "Lato w Byszewach".
5.04.1930 Jarosław Iwaszkiewicz z córkami Marią i Teresą fot. archiwum Muzeum w Stawisku / FOTONOVA Archiwum...
Opublikowany przez Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku Wtorek, 14 kwietnia 2020
Pomysł i eksponaty
Twórcy filmu chcą teraz stworzyć izbę pamięci im. Jarosława Iwaszkiewicza. – Nawiązaliśmy współpracę ze spadkobiercami pisarza oraz z Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawiskach. Zbieramy książki poety. Chcemy utworzyć z nich małą biblioteczkę. Stale utrzymujemy kontakt ze spadkobiercami rodziny Plichtów. Wciąż przechowują zapiski, listy i fotografie, związane są z pobytami Iwaszkiewicza w Byszewach – dodaje Monika Czubaczyńska-Szarm. Pracownicy Centrum Kultury mają w planach realizację kolejnego filmu. Tym razem obraz ma zostać poświęcony historii szlacheckiego rodu Plichtów.
Wakacje z 1911 roku, spędzone w podłódzkich Byszewach, zainspirowały Jarosława Iwaszkiewicza do napisania słynnego...
Opublikowany przez Instytut Książki Piątek, 5 lutego 2021
Dom w Byszewach to klasycystyczny, murowany dworek. Został zbudowany na początku XIX wieku przez Teodora Plichtę. Miejsce wielokrotnie przywoływane było przez Jarosława Iwaszkiewicza. Pisarz nazywał dom szkołą życia i jednocześnie uniwersytetem. Dworek od lat otoczony jest parkiem, określanym przez Iwaszkiewicza "Świątynią dumania".
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 11.17
zch/kr