Lubnauer: solidaryzuję się z dziennikarzami, którzy dzisiaj protestują

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lubnauer: solidaryzuję się z dziennikarzami, którzy dzisiaj protestują
Katarzyna LubnauerFoto: Polskie Radio

– Rząd pod pretekstem opodatkowania gigantów chce tak naprawdę zniszczyć polskie wolne media – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej o projekcie podatku od reklam.

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Chodzi o projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ. Resort finansów poinformował, że szacuje, iż wpływy ze składki od reklam w 2022 roku mogą wynieść około 800 mln zł.

kredyt pieniądze pieniadze monety F 1200.jpg
Podatek od reklam wzorowany na rozwiązaniach państw UE. Ma wspierać Narodowy Fundusz Zdrowia

Znaczna część prywatnych mediów w środę protestuje we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Stacje informacyjne zamiast programu nadają specjalny komunikat, a na stronach internetowych czytelnicy nie przeczytają żadnych artykułów. Do akcji przyłączyły się także stacje radiowe i zamiast audycji nadają komunikat specjalny.

Posłuchaj

14:11
Katarzyna Lubnauer: rząd chce, tak jak na Węgrzech, ukarać media finansowo (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Media publiczne dostają od rządu 2 mld zł, natomiast media wolne, które muszą się same utrzymywać, zostanie im zabrane ok. 1 mld zł z pieniędzy, które otrzymują z reklam – powiedziała w "Salonie politycznym Trójki" Katarzyna Lubnauer, które odmówiła rozmowy na inne tematy niż podatek od reklam. 

Najczęściej czytane
Morawiecki free premier flickr kprm (1)-1200.jpg
Premier: podatek od reklam ma wyrównać szanse

Jak tłumaczyła, konsekwencją będzie mniej wartościowych treści w mediach i należy się liczyć, że upadną małe lokalne dzienniki. Podrożeć mają też bilety do kina.

Salon Polityczny Trójki – Katarzyna Lubnauer/YouTube Polskie Radio


Lubnauer oceniła, że "rząd chce, tak jak na Węgrzech, ukarać media finansowo, chce ściągnąć z nich haracz". Podkreśliła, że media to część gospodarki, a narzucanie nowego podatku w czasie pandemii ma dodatkowo zgubny charakter.

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Katarzyna Lubnauer (poseł, Nowoczesna)
Data emisji: 10.02.2021
Godzina emisji: 08.45

fc/pr

Polecane