Promieniowaniem UV C w wirusa. W Polsce powstaje robot do szybkiej dezynfekcji
Jest używane do dezynfekcji od pół wieku, jednak dopiero teraz będzie w stanie pomagać nam szybko i realnie. Światło ultrafioletowe, bo o nim mowa, jest główną bronią robota, który powstaje na Uniwersytecie Łódzkim.
Grafika ilustracyjna
Foto: shutterstock.com
25 metrów kwadratowych w kilka minut
Urządzenie o nazwie Robo-uv, sterowane za pomocą aplikacji na telefonie lub oprogramowania komputerowego, potrafi zdezynfekować pomieszczenie o wymiarach 25 metrów kwadratowych (czyli tyle, ile wynosi metraż typowej sali operacyjnej) w osiem minut. Dezynfekcja takiej sali tradycyjną metodą zajmuje zwykle od trzech od czterech godzin.
Invention of a #UniLodz student will support the fight with coronavirus 💪 Deepjyoti Nath from India, a student of...
Opublikowany przez International Students Office - University of Lodz Środa, 3 lutego 2021
– Można sobie wyobrazić automatyczny odkurzacz, który najpierw przejeżdża przez daną przestrzeń, by dowiedzieć się, gdzie znajdują się różne obiekty, jaki jest rozkład ścian i drzwi. Po takiej jeździe próbnej, np. w szpitalu czy w hotelu, będziemy mogli mu powiedzieć, że powinien jechać do drugiego czy czwartego pokoju z kolei – opisuje członek zespołu City Robotics Janusz Szymczak.
Połączenie światła UV C i sztucznej inteligencji
Twórcy robota postanowili wykorzystać promienie UV C, które nie występują w naturalnym środowisku człowieka. – Jeżeli oświetlisz pokój światłem UV C, DNA znajdujących się tam mikroorganizmów zostanie rozerwane. W ten sposób światło zabija te mikroorganizmy. To też powód, dla którego nie może ono mieć kontaktu z człowiekiem. Robot używa sztucznej inteligencji, żeby wiedzieć, kiedy człowiek jest w pobliżu i wyłączyć promieniowanie UV – wyjaśnia autor wynalazku Deepjyoti Nath, który przybył z Indii, by w 2016 roku rozpocząć studia informatyczne na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.
RoboUV/Baroda Eye Institute
Robo-uv w tej chwili jest w fazie prototypu. Ma być zdecydowanie tańszy od już istniejących na rynku podobnych urządzeń i szybki w działaniu. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli jego twórców, będzie testowany w jednym z łódzkich szpitali.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Dąbek (Radio Łódź)
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 7.42
kr