Promieniowaniem UV C w wirusa. W Polsce powstaje robot do szybkiej dezynfekcji

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Promieniowaniem UV C w wirusa. W Polsce powstaje robot do szybkiej dezynfekcji
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com

Jest używane do dezynfekcji od pół wieku, jednak dopiero teraz będzie w stanie pomagać nam szybko i realnie. Światło ultrafioletowe, bo o nim mowa, jest główną bronią robota, który powstaje na Uniwersytecie Łódzkim.

prysznic łazienka wanna luksus design 1200.jpg
Prysznic powie nam, kiedy niepotrzebnie zużywamy wodę. Niezwykły wynalazek polskich naukowców

25 metrów kwadratowych w kilka minut

Urządzenie o nazwie Robo-uv, sterowane za pomocą aplikacji na telefonie lub oprogramowania komputerowego, potrafi zdezynfekować pomieszczenie o wymiarach 25 metrów kwadratowych (czyli tyle, ile wynosi metraż typowej sali operacyjnej) w osiem minut. Dezynfekcja takiej sali tradycyjną metodą zajmuje zwykle od trzech od czterech godzin. 


"

Invention of a #UniLodz student will support the fight with coronavirus 💪 Deepjyoti Nath from India, a student of...

Opublikowany przez International Students Office - University of Lodz Środa, 3 lutego 2021

– Można sobie wyobrazić automatyczny odkurzacz, który najpierw przejeżdża przez daną przestrzeń, by dowiedzieć się, gdzie znajdują się różne obiekty, jaki jest rozkład ścian i drzwi. Po takiej jeździe próbnej, np. w szpitalu czy w hotelu, będziemy mogli mu powiedzieć, że powinien jechać do drugiego czy czwartego pokoju z kolei – opisuje członek zespołu City Robotics Janusz Szymczak.


Posłuchaj

2:31
W Łodzi powstaje innowacyjny robot, który dezynfekuje światłem (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Połączenie światła UV C i sztucznej inteligencji

Twórcy robota postanowili wykorzystać promienie UV C, które nie występują w naturalnym środowisku człowieka. – Jeżeli oświetlisz pokój światłem UV C, DNA znajdujących się tam mikroorganizmów zostanie rozerwane. W ten sposób światło zabija te mikroorganizmy. To też powód, dla którego nie może ono mieć kontaktu z człowiekiem. Robot używa sztucznej inteligencji, żeby wiedzieć, kiedy człowiek jest w pobliżu i wyłączyć promieniowanie UV – wyjaśnia autor wynalazku Deepjyoti Nath, który przybył z Indii, by w 2016 roku rozpocząć studia informatyczne na Wydziale Matematyki i Informatyki UŁ.

RoboUV/Baroda Eye Institute

Robo-uv w tej chwili jest w fazie prototypu. Ma być zdecydowanie tańszy od już istniejących na rynku podobnych urządzeń i szybki w działaniu. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli jego twórców, będzie testowany w jednym z łódzkich szpitali.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Dąbek (Radio Łódź)
Data emisji: 08.02.2021
Godzina emisji: 7.42

kr

Polecane