Leksykon nie tylko dla kinomanów. "1000 filmów, które tworzą historię kina"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leksykon nie tylko dla kinomanów. "1000 filmów, które tworzą historię kina"
Poznaj 1000 filmów, które zdaniem ekspetów stworzyły historię kina. Foto: Shutterstock

Świeże spojrzenie na dziesiątą muzę, nie tylko dla kinomanów. "1000 filmów, które tworzą historię kina" to leksykon, który oprócz znanych dzieł, prezentuje tytuły kontrowersyjne, skandaliczne i nowatorskie. Kto powinien po niego sięgnąć? 

Leksykon inny niż wszystkie – tak mówią o nim twórcy. Grupa dwudziestu sześciu ekspertów stworzyła przewodnik po kinie, który zaskoczy nawet najbardziej wytrawnych znawców. "1000 najważniejszych dla historii kina" to zbiór tytułów z całego świata. Leksykon skupia się nie tylko na dokonaniach kina amerykańskiego. Sporo uwagi poświęca filmom m.in. azjatyckim czy irańskim, które rzadko trafiają do tego typu zestawień.

Paul Newman PAP 1200.jpg
Fenomen Paula Newmana. Był bohaterem Hollywood
Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Początki kina wywoływały sensację. Pierwsze pokazy wzbudzały wśród widowni masową panikę. Przez niespełna 130 lat dziesiąta muza przeszła znaczną ewolucję i zagościła na wielu domowych ekranach. Powstały gatunki, które są w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym gustom odbiorców.  Mamy kino gangsterskie, sensacyjne, historyczne, obyczajowe i artystyczne. Całe to spektrum filmowej wyobraźni znajdziemy właśnie w tej książce  mówi dr Piotr Korczyński, jeden z autorów leksykonu.


Posłuchaj

3:02
Leksykon "1000 filmów, które tworzą historię kina" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

himalaista_wspinaczka_góry_ himalaje_śnieg_wysokie góry_ pixabay_1200.jpg
Najwyższe szczyty świata w kamerze Dariusza Załuskiego

Kino z różnych zakątków świata

W zbiorze nie brakuje orientalnych odniesień. Jeden z działów poświęcony został filmom irańskim.  To tak zwane kino artystyczne. Hasła dotyczą gównie tych tytułów, które zostały nagrodzone na międzynarodowych festiwalach. Często są to filmy zakazane w Iranie – mówi dr Ewa Wiącek, która napisała hasła dotyczące kina irańskiego.

"

Polecamy nową pozycję, której współredaktorem jest pracownik naszego Instytutu dr hab. Piotr Kletowski, prof. UJ: 1000...

Opublikowany przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ Piątek, 20 listopada 2020

Dla kogo powstał leksykon?

 Nazwiska takie jak Charlie Chaplin, Harold Lloyd, Siergiej Eisenstein mówiły coś ludziom mojego pokolenia. Postaci te coraz częściej pozostają jednak nieznane wielu młodym odbiorcom. To im w główniej mierze dedykujemy tę książkę. Chcemy, żeby zobaczyli, że kino to nie tylko Netflix – opowiada prof. Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor leksykonu.

"10 filmów, które na zawsze zmieniły kino" / TvFilm

"1000 filmów, które tworzą historię kina" to pozycja nie tylko dla kinomanów. Jak podkreślają autorzy, to również gratka dla szperaczy, którzy wśród setek tytułów mogą odnaleźć dla siebie coś nieoczekiwanego. – Przypomina mi to wizytę w second-handzie. W takim sklepie przerzuca się mnóstwo ubrań po to, by znaleźć coś interesującego. Podobnie jest z tą książką. W pokładach historii możemy poszukiwać wielu inspiracji  porównuje dr Wiącek.  Tym bardziej że takim szperaczem w historii kina jest sam Quentin Tarantino. Nagrody, które otrzymał, oddają jego zapatrzenie we włoskie westerny czy chińskie kung-fu. Warto pamiętać, że filmy, które dziś oglądamy, świecą światłem odbitym od tego, co powstało nawet kilkadziesiąt lat temu  uściśla prof. Kletkowski.


Książka to ponad 400 stron poświęconych historii kina, zaskakującym zbiegom okoliczności i sile przebicia, jaką z czasem zyskali bohaterowie wielkiego ekranu. Nie brakuje nowości i odkryć, ale też pozycji kultowych takich jak m.in. "Pulp fiction", "Amadeusz" czy "Ojciec Chrzestny". 


*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Marek Zaleski
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 13.48

zch

Polecane