Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma już 20 lat!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma już 20 lat!
Fryderyk Chopin na przetworzonym portrecie autorstwa Marii Wodzińskiej (1819-1897)Foto: Polona/domena publiczna

Przywrócił prestiż międzynarodowemu konkursowi pianistycznemu, wydał 40 płyt nagradzanych na całym świecie, a przede wszystkim cały czas popularyzuje twórczość najwybitniejszego polskiego kompozytora. Dziś przypada 20. rocznica działalności Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Długa i wyboista droga do sukcesu

Mimo że Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oficjalnie pojawił się na polskiej mapie kulturalnej w 2001 roku, jego historia sięga 1992 roku, kiedy to został opublikowany pierwszy projekt opisujący działalność przyszłej instytucji. Jak wspominał pierwszy dyrektor NIFC Grzegorz Michalski, pierwsze kroki nie należały do łatwych. – Były kłopoty. Wyrażało się to w wielu różnych niedostatkach. Najbardziej czytelnym był kryzys Konkursu Chopinowskiego, którego edycje od lat 80. były niepokojące. Wówczas najwybitniejsi młodzi pianiści go omijali – mówił.

Konkurs Chopinowski. Krótka historia | Chopin Competition: a short history/Chopin Institute


Dziś działalność instytutu obejmuje nie tylko Konkurs Chopinowski, który powrócił do swojej świetności, ale i festiwal "Chopin i jego Europa", nowoczesne muzeum Fryderyka Chopina mieszczące się w Zamku Ostrogskich w Warszawie oraz liczne projekty, wykraczające poza, jak to ujął rzecznik prasowy NIFC Aleksander Laskowski ,"ściśle rozumianą chopinologię".

Posłuchaj

4:37
Dorobek i plany Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Od historycznych instrumentów po technologię VR

– Mamy dział naukowy zajmujący się przygotowywaniem rozmaitych wydawnictw. W naszych konkursowym portfolio mamy również konkurs na instrumentach historycznych i wiele serii koncertowych – opowiadał rozmówca Pawła Turskiego. – Powstają filmy dokumentalne i mnóstwo wywiadów z artystami z całego świata. By widzowie poczuli się jeszcze bliżej artystów, dostają materiały edukacyjne. W tym roku zrealizowaliśmy również film VR-owy, w którym widz będzie mógł poczuć się zarówno Fryderykiem Chopinem, jak i uczestnikiem Konkursu Chopinowskiego dodaje kierownik biura audiowizualnego Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Joanna Dobrzańska.


"

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina ma już 20 lat! Narodowy Instytut Fryderyka Chopina został utworzony 20 lat temu na...

Opublikowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Środa, 3 lutego 2021

Wielkie plany na przyszłość

2 ma ambitne plany rozwoju w nadchodzącym roku – chociażby planowane jest otwarcie Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. Z kolei w tym roku instytut zamierza transmitować cały Konkurs Chopinowski, który w minionym roku nie odbył się z powodu pandemii. 

Koncert "A la Polonaise" - Polskie Radio Chopin/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 12.14

kr

Polecane