Faras: nubijskie freski, które zachwyciły świat
2021-02-02, 14:02 | aktualizacja 2021-02-02, 16:02
Dokładnie 60 lat temu misja archeologiczna pod kierownictwem prof. K. Michałowskiego przybyła na tereny starożytnej Nubii. Prowadzone tam wykopaliska zaowocowały jednymi z najwspanialszych odkryć w historii polskiej archeologii. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało cykl wydarzeń naukowych i popularyzatorskich.
Miejscowość Faras położona w dzisiejszym północnym Sudanie jest znana archeologom i historykom sztuki na całym świecie. I to mimo że już nie istnieje: na początku lat 70. zalały ją wody jeziora Nasera, które powstało po zbudowaniu Tamy Asuańskiej. Ale wcześniej właśnie tam misja prof. Michałowskiego dokonała wspaniałych odkryć z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Są wśród nich piękne freski, których część można podziwiać w warszawskim Muzeum Narodowym.
Posłuchaj
Do tej pory archeolodzy, którzy jechali w tamte rejony, w pobliże granicy Egiptu i Sudanu, znajdowali ślady po starożytnych Egipcjanach, Grekach czy Rzymianach. – Tymczasem misja profesora Michałowskiego odkryła katedrę chrześcijańską, która funkcjonowała blisko 500 lat: od VIII do XII/XIII wieku – tłumaczy Anna Knapek z Muzeum Narodowego w Warszawie. – To było najważniejsze odkrycie polskiej archeologii – podkreśla.
Odkrycie w Faras to był pierwszy namacalny ślad po kulturze i cywilizacji nubijskiej, która istniała i rozwijała się na tamtym terenie przez wiele stuleci. I tak naprawdę zapoczątkowało nową gałąź w archeologii: nubiologię, czyli badania nad przeszłością starożytnej Nubii.
Jubileusz 60-lecia misji profesora Michałowskiego ma przypomnieć o pracy archeologów, muzealników i konserwatorów, dzięki którym malowidła z katedry w Faras przetrwały do dziś. Więcej informacji na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.
60-lecie odkrycia katedry w Faras/YouTube Muzeum Narodowe w Warszawie
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Agata Woźniak
Data emisji: 02.02.2021
Godzina emisji: 13.48
pr