Kultowy musical "Metro" świętuje 30 urodziny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kultowy musical "Metro" świętuje 30 urodziny
Logo musicalu "METRO". Foto: Radoslaw NAWROCKI / FORUM

Musical "METRO" w reżyserii Janusza Józefowicza świętuje 30 urodziny. Spektakl obejrzały tysiące widzów w Polsce i za granicą. Na przestrzeni lat "METRO" zapracowało na tytuł kultowego przedstawienia. Na czym polega jego fenomen?

"Świat się zmienia, Padają mury, otwierają się granice. Teatr też się zmienia. Niezmienne pozostają tylko marzenia... Marzenia młodych ludzi, nasze marzenia"  słyszymy w musicalu. "METRO" to historia ulicznych grajków, śpiewaków i tancerzy, którzy wystawiają swój spektakl na podziemnych peronach. To droga przez marzenia, rozczarowania, pasje, zdrady, młodzieńcze ideały i władzę pieniądza. Ponadczasowa opowieść świętuje w tym roku swoje trzydzieste urodziny. 

1200x660_cafe muza -22.12.jpg
Janusz Stokłosa o musicalu "Metro": robiliśmy coś fantastycznego

– To była ogromna produkcja. Budżet producencki przekraczał milion dolarów. Dziś ta suma może nie robi aż takiego wrażania. W latach dziewięćdziesiątych to był kwota padająca we wszystkich filmach o Jamesie Bondzie – zauważa z uśmiechem Wiktor Kubiak, producent musicalu. 

"

"METRO" otwierało wiele drzwi 

– Ciekawym zjawiskiem było to, że kasting był otwarty dla amatorów, a nie tylko dla zawodowców. Chodziło o to, żeby wpuścić nową krew. W "METRZE" można było usłyszeć świeże głosy, a także zobaczyć naturalność i spontaniczność na scenie, na której pełno jest przecież schematów – opowiada Błażej Grygiel, kulturoznawca. To właśnie w "METRZE" zadebiutowali, dobrze znani dziś aktorzy i piosenkarze, m.in. Katarzyna Groniec, Edyta Górniak, Robert Janowski czy Michał Milowicz.

Tak powstawał musical METRO / BuffoStudio

Musical, który inspirował młode pokolenia 

Z biegiem lat okazywało się, że początkujący aktorzy nie są jedynymi osobami, którym "METRO" otworzyło drzwi do artystycznego świata. – To była historia, która pokazała mi, że można żyć z tego, co się kocha. Musical popchnął mnie do działania. Studiuję teraz na londyńskiej Akademii Muzyki i Sztuk Dramatycznych. "METRO" miało na to ogromny wpływ. To dzięki niemu odważyłam się na ten krok – wyznaje Anna, miłośniczka spektaklu.

Posłuchaj

3:09
METRO - kultowy polski musical ma już 30 lat (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

"Wejdź z nami do metra" 

Musical zapisał się w świadomości Polaków, nie tylko niezapomnianymi utworami, ale też niepowtarzalnym kodem wizualnym. – Logo stworzone przez Andrzeja Pągowskiego do dziś jest bardzo rozpoznawalne. Nie ma możliwości pokazania tego musicalu bez logo. W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, robiło to naprawdę ogromne wrażenie  dodaje Kubiak. 

"

Zbliża się Jubileusz Metra i fakt ten nastraja nas sentymentalnie... Czy pamiętacie tę scenę? Czy potraficie wymienić nazwiska artystów, których widzicie na fotografii?

Opublikowany przez Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy Piątek, 15 stycznia 2021

Ponadczasowa opowieść

"METRO" to historia oparta na ponadczasowych wartościach. Miłośnicy spektaklu podejrzewają, że opowieść nigdy nie straci na aktualności. – Musical grany jest już trzydzieści lat, a poruszane w nim problemy są nadal aktualne. To przyciąga ludzi – podkreśla Maciej, który obejrzał spektakl ponad siedemdziesiąt razy. 

– Większość musicali jest ponadczasowych, "METRO" także. Tym, co ulega zmianie, są interpretacje. Kręgosłup w postaci historii, z którą każdy z nas może się zidentyfikować, sprawi, że "METRO" zostanie z nami przynajmniej na kolejne trzydzieści lat – zauważa Grygiel. 

Musical "METRO" miał swoją premierę 30 stycznia 1991 roku na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Z okazji jubileuszu Teatr Buffo zapowiedział urodzinową transmisję online. 

 

"

"Świat się zmienia, Padają mury, otwierają się granice Teatr też się zmienia Niezmienne pozostają...

Opublikowany przez Studio Buffo - najlepszy teatr muzyczny w stolicy Niedziela, 24 stycznia 2021

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Jakubowska
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 11.15

zch 

Polecane