Poczuć muzykę inaczej – utwór skomponowany przez niesłyszących i niewidomych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poczuć muzykę inaczej – utwór skomponowany przez niesłyszących i niewidomych
"Chladni" - muzyka stworzona przez niewidomych i niesłyszących Foto: pixabay.com

Utwór muzyczny skomponowany przez osoby niewidome i niesłyszące, to najnowsze dzieło wrocławskiej grupy Małe Instrumenty. Niestandardowa produkcja Pawła Romańczuka to efekt wielomiesięcznej pracy.

Pawłowi Romańczukowi nie brakuje kreatywnych pomysłów. Na swoim koncie ma już m.in. płytę z muzyką Fryderyka Chopina, graną na zabawkowych fortepianach. Najnowszy projekt "Chladni" to efekty pracy osób niesłyszących i niewidzących. Uczestnicy tworzyli muzykę przy użyciu metalowych płytek, zawierających figury geometryczne. Komponujący wrocławianie przesypywali w nich sól i piasek. Powstałe w ten sposób dźwięki układali następnie w muzyczne ścieżki.

"

Przy okazji niedawnej premiery nowego utworu "Chladni" https://youtu.be/aT7og4diBC4 popatrzmy jeszcze raz na...

Opublikowany przez Małe Instrumenty Poniedziałek, 28 grudnia 2020
pixabay ptak dziwonia 280.jpg
Paweł Romańczuk i jego kolekcja ptasich treli

Doświadczyć dźwięku 

– Gdy osoba, która nie widzi dotyka płytki, jest w stanie wyczuć kształt figury wygenerowanej przez kogoś niesłyszącego. Możemy powiedzieć, że doświadcza w ten sposób kształtu dźwięku. Na podstawie wrażeń dotykowych, jest w stanie ułożyć z nich pewną strukturę, którą nazywamy kompozycją. To ciekawa forma komunikacji pomiędzy osobami, które dźwięku nie słyszą, ale widzą jego figurę, a tymi, które nie mogą go zobaczyć, a jedynie usłyszeć  opowiada Paweł Romańczuk.

Posłuchaj
03:28 _PR3_AAC 2021_01_25-11-14-41 Male Instrumenty.mp3 Muzyka stworzona przez niesłyszących i niewidomych
 
niewidomy 280.jpg
Jak "widzą" niewidomi?

Akustyczne inspiracje

Płytki, na których umieszczono figury to efekt inspiracji słowackim akustykiem Ernstem Chladnim. – Odkrył figury Chladniego, które powstały w konsekwencji drgań metalowej płyty. Rozsypywano na niej piasek lub sól, a następnie pocierano smyczkiem. Drgania sprawiały, że piasek przesypywał się z miejsc o najsilniejszych drganiach, do tych o najsłabszych. W ten sposób kształtowały się figury. Co ciekawe, dla wielu częstotliwości są one zupełnie inne. Dzięki temu zyskaliśmy wizualną interpretację dźwięku  wyjaśnia autor projektu "Chladni".  

Małe Instrumenty - Chladni / meleinstrumenty

Dokonania niezwykłych artystów  zostały zarejestrowane w  formie koncertu, który jest dostępny w internecie. Grupa planuje także premierę albumu "Art Impossible".

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor relacji: Piotr Kaszuwara 
Data emisji: 25.01.2021
Godzina emisji: 11.20 

zch

Polecane