Moda na morsowanie - sprawdzamy, czy warto

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Moda na morsowanie - sprawdzamy, czy warto
Morsowanie to nowy sport narodowy. Ważne, by zacząć z głową. Foto: Dudarev Mikhail​/Shutterstock

– Pewnym krokiem przed siebie – mówią praktykujący zimowe kąpiele. – Nawet gdy cię zmrozi, to się nie zatrzymuj, tylko idź naprzód. – Takie porady otrzymał reporter Józef Niewiarowski, który dał się ponieść modzie na nowy sport narodowy – morsowanie. 

Ważne, by zacząć z głową i doświadczoną ekipą. – Morsuję nieregularnie i bardzo okazjonalne. Nie mogę jednak powiedzieć, że jestem zwolenniczką tego sportu dla wszystkich - mówi doktor Renata Główczyńska – kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze lub choroby serca, nie powinny korzystać z lodowatych kąpieli  apeluje dr Główczyńska. 

Moroswanie cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Moroswanie cieszy się w Polsce ogromną popularnością. / pixabay.com
shutterstock Tramp57 morsowanie morsy 280.jpg
Morsowanie - hartowanie ciała i ducha

 Bardzo ważna jest rozgrzewka. Należy ją wykonać bezpośrednio przed wejściem do wody. Zanurzenie powinno być szybkie. Niektórzy zalecają założenie rękawiczek, czapki i dodatkowej ochrony na stopy - dodaje kardiolog. – Każdy kto morsuje zauważy, że wzrasta częstość pracy serca. Mówimy wtedy o tzw. tachykardii. Dodatkowo rośnie ciśnienie tętnicze krwi i zwężają się naczynia krwionośne. Organizm próbuje się bronić. Krew odpływa ze skóry i mięśni do podstawowych narządów centralnych. Wszystko po to, by zwiększyć przepływ w sercu i w mózgu - opowiada.

Posłuchaj

1:56
Moroswanie
+
Dodaj do playlisty
+

 

Morosowanie to temat bardzo na czasie. Ujemne temperatury sprzyjają uprawieniu tego typu aktywności.  Gdy raz spróbuje się zimnych kąpieli, nie ma szans, aby przestać - w programie "Zapraszamy na weekend" zapewniał Marcin Szymański, łowca przygód z organizacji Sport Adventure. – Zacząłem kilka lat temu. Wraz z przyjacielem przygotowywaliśmy się do triatlonu. Ćwicząc, sporo pływaliśmy w otwartych wodach. Tak bardzo weszło nam to w krew, że gdy skończył się sezon, postanowiliśmy przekształcić treningi w morsowanie  opowiada. 

Inga Gedrovicha shutterstock morsowanie 280.jpg
Morsowanie. "To dobry sposób, by wygrać zdrowie"

Posłuchaj

4:54
Jak morsować z głową?
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zacząć?

– Przede wszystkim stopniowo i z głową. Trzeba mieć plan. Nie polecam zaczynać swojej przygody, gdy temperatura jest naprawdę niska. Lepiej oswajać się z zimnem stopniowo i zacząć np. późną jesienią. Można też postawić na przygotowania w warunkach domowych. Idealnie sprawdzi się do tego praktykowanie chłodnego prysznica. Chodzi głównie o przełamanie psychicznej bariery przed zimną wodą – przekonuje Szymański. – Najważniejsze, by koniecznie morsować z kimś. Odradzam podejmowanie takich prób samemu. Zwłaszcza jeśli to nasze pierwsze kroki – podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor relacji: Józef Niewiarowski
Data emisji: 25.01.2021
Godzina emisji: 6.50 

  zch

Polecane