Drzewo tlenowe. Ekoprzyszłość przemysłu meblowego?
Rośnie w zawrotnym tempie, a do tego produkuje więcej tlenu niż inne drzewa. Drzewo tlenowe, bo o nim mowa, to stworzona przez naukowców w Hiszpanii krzyżówka dwóch rodzajów ozdobnej paulowni.
Plantacja drzew tlenowych w Świętokrzyskiem
Foto: Shutterstock.com/Dariusz Leszczyński
W Polsce pierwsze sadzonki pojawiły się w 2016 roku. Dzisiaj powstają z nich już pierwsze meble. Nie ma się czemu dziwić. – Drzewo tlenowe wytwarza dziesięć razy więcej tlenu niż dąb czy buk – mówi Janusz Lisowski, który prowadzi plantację drzew tlenowych. – Te rośliny osiągają niesamowite wysokości, do 5-6 metrów w ciągu 5-6 lat. Co ciekawe, po ścięciu, automatycznie odrastają – dodaje.
– Plantacja drzew tlenowych przypomina plantację palmy, ponieważ mówimy o drzewie bez gałęzi, które ma tylko koronę. W pierwszych dwóch latach rozwija bardzo duże liście, które w przekroju mogą osiągnąć nawet metr. Dzięki temu fotosynteza następuje szybciej, pochłaniana jest duża ilość dwutlenku węgla, a dzięki tej chłonności samo drewno nazywane jest drewnem aluminiowym czy karbonowym. Jest bezsękowe, lekkie, nadaje się do obróbki w przemyśle meblowym – zaznacza Łukasz Wilczewski, prezes firmy dystrybuującej sadzonki drzew tlenowych.
Szybko rosnące drzewo tlenowe / Oxytree
Jakiego rodzaju meble robi się z drzew tlenowych? Dlaczego projektanci cenią ten surowiec? Na te i inne pytania odpowiada w audycji projektant Hernan Gomez.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 19.01.2021
Godzina emisji: 7.23