Tytus Chałubiński. Król Tatr z Mazowsza
2021-01-12, 11:01 | aktualizacja 2021-01-12, 16:01
Muzeum Tatrzańskie przygotowało pierwszą wirtualną wystawę "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" poświęconą patronowi muzeum, Tytusowi Chałubińskiemu. Jest unikalna nie tylko dlatego, że odbywa się w 200-lecie jego urodzin, ale także dlatego, że można na niej obejrzeć nieprezentowane nigdy wcześniej eksponaty.
Tytus Chałubiński, wybitny lekarz i społecznik, choć kojarzony przede wszystkim z Zakopanem, związany był przecież także z Mazowszem. Mówiono, że "zabrał Warszawiaków w Tatry": rzeczywiście, to właśnie dzięki staraniom doktora Chałubińskiego region zyskał na popularności.
Posłuchaj
– Nie ma w Zakopanem, w Tatrach jednej dobrej sprawy, która nie byłaby przez niego zapoczątkowana lub dokonana. Zakładał szkoły, budował drogi, tworzył banki, stowarzyszenia. Wprowadzał wszystko, co mogło ucywilizować, uspołecznić, uszczęśliwić lud góralski (...). Profesor Chałubiński darował społeczeństwu Tatry – pisał o nim Stanisław Ignacy Witkiewicz.
– To on wykreował w środowisku warszawskim modę na Zakopane. Ściągał tutaj wszystkich swoich znajomych i przyjaciół, również naukowców, botaników, lekarzy. I starał się każdemu z nich pokazać piękno Tatr, zabierając na wyprawy górskie – zgadza się dr Marcin Warchałowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Wystawa "T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr" pokazuje także ten fragment dorobku naukowego Chałubińskiego, o którym często się zapomina: będący owocem pracy znakomitego biologa i geologa. Można obejrzeć kompletną tatrzańską kolekcję geologiczną oraz część z kolekcji botanicznej przechowywanej w Muzeum Tatrzańskim. I to nie tylko eksponaty w skali makroskopowej, ale też te, których nie można dostrzec nieuzbrojonym okiem!
200. urodziny dra Tytusa Chałubińskiego, patrona Muzeum Tatrzańskiego/YouTube Przemysław Bolechowski
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 12.01.2021
Godzina emisji: 11.15
pr