Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na stojąco przy biurku: zdrowiej, bardziej wydajnie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock

Specjaliści są zgodni: tyjemy na potęgę, również z powodu siedzącego trybu życia. Pandemia dodatkowo jeszcze wzmacnia tę tendencję. Dlatego już od kilku lat rozwija się moda na stojącą pracę przy biurku. Czy to właśnie jest nasza przyszłość?


meble antyki renowacja 1200.jpg
Renowacja: nowe życie starych mebli

Coraz bardziej popularną alternatywą dla biurek, przy których się siedzi, są biurka, przy których pracujemy na stojąco. Ba, niektórzy idą nawet o krok dalej i w trakcie pracy przy biurku ćwiczą. To się nazywa połączenie przyjemnego z pożytecznym.


Posłuchaj

2:26
Na stojąco zdrowiej pracować (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Do stania przed komputerem i pracy na stojąco zainspirował mnie mój znajomy. Spróbowałem. Zmiany są widoczne od razu: kiedy stoję przed komputerem, robię to, co mam robić i nie marnuję czasu. Bo długo nie da się wystać – mówi Mateusz Jasieński, który od dwóch lat pracuje na stojąco. – Poza tym lepiej czuję się w swoim ciele, lepiej działają stawy i kręgosłup – dodaje.

– Stanie jest lepsze – potwierdza Mateusz Szpak, fizjoterapeuta. – Nic nie ogranicza ruchomości klatki piersiowej, więc dużo lepiej nam się oddycha. Jak stoimy, możemy przestąpić z nogi na nogę, więc jakiś upozorowany ruch też zawsze będzie – wylicza.

– Do takiej pracy musimy się przyzwyczajać i stopniowo wydłużać czas stania – tłumaczy Anna Sinoradzka, blogerka, propagatorka pracy na stojąco. – Ale nikomu nie radziłabym stać dłużej niż godzinę – ostrzega.


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 11.01.2021
Godzina emisji: 7.23

pr

Polecane