Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sienkiewicz tradycyjny, Sienkiewicz nowoczesny
Henryk Sienkiewicz Foto: NAC

"Krzyżacy", "Trylogia": któż w Polsce nie zna Henryka Sienkiewicza przynajmniej ze słyszenia? Był pierwszym polskim pisarzem, którego uhonorowano Nagrodą Nobla – za "Quo vadis", choć o tym już mniej pamiętamy. Co powoduje, że Sienkiewicz wciąż jest czytany, wciąż jest na topie, wciąż przyciąga badaczy i czytelników?


henryk sienkiewicz wiki 1200.jpg
Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Miał Sienkiewicz szczęście do krytyków, gdyż byli to ludzie takiego formatu, jak Stanisław Brzozowski czy Witold Gombrowicz. Miał i ma szczęście do wybitnych badaczy, których sięgającą współczesności listę otwiera Julian Krzyżanowski. To wszystko powoduje, że jego legenda – ta złota i ta czarna – nadal pozostaje w centrum debat literackich i ideologicznych.


Posłuchaj

51:08
Sienkiewicz dzisiaj aktualny? (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Wciąż jeszcze jest wiele obszarów w twórczości Sienkiewicza niezbadanych. Wydawałoby się, że o pisarzu tak uznanym z przełomu XIX i XX wieku wszystko już zostało powiedziane, a jednak – nie. Wciąż w jego biografii są momenty niewystarczająco udokumentowane – wskazuje prof. Bartłomiej Śleszyński. – To np. jego wyprawa do Ameryki, która zgodnie jest uznawana, za bardzo ważny moment jego biografii i twórczości – tłumaczy.

– A skoro wciąż jest czytany, to oznacza, że jest w nim wiele atrakcyjnych wciąż treści dla czytelników. Warto zauważyć, że jest żywy w kulturze choćby poprzez ogrom odwołań. A ostatnio pojawia się w nowych obszarach: przykładem dodatek do gry "Wiedźmin" z motywami sienkiewiczowskimi – mówi prof. Śleszyński.

Edyta Górniak i Mietek Szcześniak – Dumka na dwa serca/YouTube EdytaGórniakChanell


– Warto czytać, warto wracać do Sienkiewicza, ponieważ on wciąż jest żywy w naszej świadomości. Mamy odniesienia w naszej bieżącej mowie – zgadza się mec. Bogusław Niemirka, twórca wielu wystaw poświęconych Sienkiewiczowi. – Nadal są drukowane jego książki, co oznacza, że jest zapotrzebowanie, że są kupowane – dodaje.

Prof. Jerzy Bralczyk o języku Henryka Sienkiewicza/YouTube Polskie Radio

*** 

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: prof. Bartłomiej Śleszyński (IBL PAN, sienkiewicznowoczesny.pl), mec. Bogusław Niemirka (literaturoznawca, autor wystaw poświęconych Sienkiewiczowi), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN)
Data emisji: 27.12.2020
Godzina emisji: 13.06

pr

Polecane