Jak Instagram w ciągu dekady zmienił świat? "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" Sarah Frier
2020-12-19, 07:12 | aktualizacja 2020-12-19, 14:12
– Jako społeczeństwo zaczęliśmy doceniać doznania estetyczne i wspomnienia. Sensem podróży nie jest już wyłącznie doświadczanie tego, co widzimy, ale też dokumentowanie tych przeżyć i wspominanie ich – mówiła w Trójce Sarah Frier, autorka książki "Instagram. Bez filtra. Historia od środka", uznaną przez "Financial Times" za najlepszą książkę biznesową 2020 roku.
W 2010 roku fotograf i DJ Kevin Systrom wraz z muzykującym Mike'em Kriegerem uruchomili fotograficzny serwis społecznościowy połączony z prostą aplikacją mobilną. W krótkim czasie Instagram stał się niezwykle popularny, również za sprawą celebrytów udostępniających na tej platformie mniej lub bardziej prywatne zdjęcia i filmy. Po niecałych dwóch latach firmę, w której zatrudniano wówczas zaledwie trzynaście osób, kupił Facebook, płacąc legendarną sumę miliarda dolarów.
Posłuchaj
Sarah Frier, reporterka agencji prasowej Bloomsberg News, ekspertka od mediów społecznościowych, wyjawia nam tajemnice funkcjonowania Instagrama, prezentuje sylwetki jego założycieli oraz zdradza szczegóły dotyczące aktywności celebrytów i influencerów. Z jej książki dowiesz się ponadto, jak wygląda kultura startupowa w Dolinie Krzemowej i na czym polegała ingerencja Instagrama w wybory, a także poznasz kuluary rywalizacji mediów społecznościowych.
Książka "Instagram. Bez filtra. Historia od środka" przekonuje, że Instagram zmienił nasze spojrzenie na rzeczywistość, funkcjonowanie handlu, usług, rozrywki czy turystyki. Przewartościował podejście do rodzicielstwa, chirurgii plastycznej i urody, a co najbardziej zaskakujące, wpłynął na nasze zdrowie psychiczne.
– Ludzie cały czas czują niepokój, denerwują się, jak wypadną na Instagramie. Cały czas porównują swoje osiągnięcia z osiągnięciami innych ludzi. Myślą: Czy jestem wystarczająco dobry i interesujący? Czy moje życie jest fotogeniczne? Jeżeli nie, co jest ze mną nie tak? To jest z tych rzeczy, które oddziałują na nas bardzo negatywnie. Powstała miarka pokazująca, czy jesteśmy istotni dla społeczeństwa – wyjaśnia Sarah Frier.
Dokąd prowadzą social media? - dr Dominik Lewiński, dr Maurycy Graszkiewicz/Strefa Kultur Uniwersytetu SWPS
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autorka rozmowy: Wioletta Myszkowska
Gość: Sarah Frier (reporterka agencji prasowej Bloomsberg News, ekspertka od mediów społecznościowych, autorka książki "Instagram. Bez filtra. Historia od środka")
Data emisji: 19.12.2020
Godziny emisji: 7.25
mat. prasowe/kr