Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lewitujące pociągi, czyli transport przyszłości
Pociąg maglev w SzanghajuFoto: cyo bo/Shutterstock

Kiedy mówimy o przyszłości, jednym z poważniejszych zagadnień jest kwestia transportu: szybkiego, taniego, ekologicznego. Ekscentryczny Elon Musk, stawia na hyperloop, czyli pociąg w podciśnieniowym tunelu. Tymczasem Daleki Wschód, czyli Chiny i Japonia, już rozwijają sieć pociągów magnetycznych maglev.


kobieta rower morze 1200.jpg
Japonia z perspektywy kobieco-rowerowej

Nazwa maglev, którą określa się pociągi magnetyczne, powstała od skrótu słów "magnetic levitation" – lewitacja magnetyczna. Wykorzystują one bardzo proste zjawisko odpychania się biegunów magnesów. Dzięki likwidacji tarcia między szyną a pociągiem, który się nad nią unosi, maglev może uzyskiwać duże prędkości, rzędu nawet 450 km/h.


Posłuchaj

2:44
Jaka przyszłość transportu masowego? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Jednak z drugiej strony koszty budowy linii maglev są niezwykle wysokie, więc korzystanie z nich ma sens jedynie przy naprawdę masowych przewozach. – Ten rodzaj technologii wymaga niewyobrażalnych nakładów. Państwa o niedemokratycznym charakterze mogą sobie pozwolić na inwestowanie w taki transport – stwierdza wprost dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. 

Czy to oznacza, że Polska jest skazana na poruszanie się pociągami, które czasami nie przekraczają "żółwiej" prędkości 50 km/h? Okazuje się, że nie! Nasi naukowcy pracują nad rewolucyjnym rozwiązaniem łączącym maglev z koleją tradycyjną. – Nasze rozwiązanie polega na instalowaniu dodatkowych elementów, czyli silnika liniowego i elementów wspomagających lewitację, na istniejących torach kolejowych. Pojazd zaczyna jazdę na kołach, a po osiągnięciu ok. 50 km/h zaczyna lewitować – tłumaczy dyrektor Nevomo (dawniej Hyper Poland) Michał Litwin. Uruchomienie takiej linii planowane jest w roku 2027.

Shanghai's Transrapid Maglev Guideway/YouTube Science Channel


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 7.18

pr

Polecane