Stanisław Lem: człowiek, który patrzył w przyszłość ze zrozumieniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stanisław Lem: człowiek, który patrzył w przyszłość ze zrozumieniem
Stanisław Lem podczas Kongresu Lemologicznego w 2005 rokuFoto: Tomasz RYTYCH/East News

Był wybitnym pisarzem, który niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę. Kiedy w połowie XX w. naukowcy szukali zastosowania dla komputerów zajmujących cały pokój, on myślał nad zagrożeniami, jakie niesie internet, smartfony czy wirtualna rzeczywistość. Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema.


shutterstock_sms-1200.jpg
Krótka wiadomość tekstowa, która zmieniła świat komunikacji

Stanisław Lem zawsze był na bieżąco z najnowszymi tendencjami w nauce czy technologii i bardzo starannie je analizował. Dlatego też w swojej twórczości science fiction bardzo duży nacisk kładł na element "science": pod tym względem jego twórczość była bardzo przemyślana.


Posłuchaj

2:25
Rok 2021 będzie rokiem Stanisława Lema (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Muszę oczywiście dbać o to, aby poziom racjonalności tych wszystkich koncepcji był możliwie jak najwyższy. Inaczej robi się z tego jakieś bagno pełne nonsensu – tak w roku 1975 na antenie Polskiego Radia mówił Stanisław Lem. 

– W centrum swojej twórczości stawiał nie, jak się myśli, technologię, cyfryzację czy innowacje, ale człowieka. I to patrzenie przez pryzmat człowieka, z niezwykle trafnymi analizami i przewidywaniami, stanowi największą wartość – mówi Maciej Kawecki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.

Solaris (2002) - Official Movie Trailer/YouTube soundfan

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 9.12.2020
Godzina emisji: 6.16

pr


Polecane