Usagi Yojimbo, królik ronin rodem z Ameryki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Usagi Yojimbo, królik ronin rodem z Ameryki
Usagi Yojimbo. Tom 2Foto: mat. promocyjne

Dobra wiadomość dla fanów komiksu: w Polsce ukazał się szósty tom zbiorczego wydania przygód Usagi Yojimbo, słynnego królika ronina. Jego postać przed ponad 35 laty stworzył Stan Sakai, amerykański rysownik o japońskich korzeniach.


Osiedle swoboda 1200.jpg
Osiedle Swoboda i inne galaktyki

Stan Sakai znany jest z tego, że przywiązuje dużą wagę do detali i lubi odwzorowywać charakterystyczną dla Japonii... aurę. – Japonia ma bardzo ciekawą pogodę. Mówi się, że są tam 24 pory roku. A każdy rodzaj opadów, od lekkiej mżawki po silne deszcze monsunowe, ma swoją nazwę – tłumaczy artysta.


Posłuchaj

3:28
kolejny zbiorczy tom przygód Usagi Yojimbo (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– Kiedy mocno leje, scena jest bardziej dramatyczna, rysuję Usagiego zgarbionego, w płaszczu ze słomy. Lubię uchwycić ten moment, kiedy lekko uchyla kapelusza, żeby rzucić okiem, co dzieje się dookoła – opowiada o swoim warsztacie Stan Sakai. – Zawsze podobała mi się ta scena, użyłem jej kilka razy podczas ostatnich 35 lat – uśmiecha się.

Usagi Yojimbo Sketched by Stan Sakai (Artist Alley)/YouTube SYFY WIRE


– Usagi Yojimbo to komiks o samuraju, o japońskiej kulturze i historii, ale jest opowiedziany z bardzo zachodniej perspektywy. Sam Usagi jest naiwny względem japońskich zwyczajów – wyjaśnia rysownik. – To było zamierzone, abym mógł w ten sposób nauczyć czegoś swoich zachodnich czytelników i siebie samego – dodaje.

wideo

Pyrkon 2019 | Stan Sakai spotkanie – Usagi Yojimbo [Panel]/YouTube Festiwal Fantastyki Pyrkon

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 2.12.2020
Godzina emisji: 11.17

pr

Polecane