Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Młoda Polska, czyli krakowski Arts and Crafts
Stanisław Wyspiański: Narada. Ilustracja do "Iliady"Foto: Domena publiczna

Może być zaskakujące, jak wiele łączyło dwóch polskich Stanisławów – Wyspiańskiego i Witkiewicza (ojca) – z angielskim ruchem Arts and Crafts. Nawet jeśli artyści nigdy się nie spotkali, to duch epoki sprawił, że w tak odległych od siebie Londynie i Krakowie zakiełkowały podobne idee.


Willa_Oksza_1200.jpg
Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

Witraże z charakterystycznymi wydłużonymi postaciami, chochoły, krzesła, które jakimś cudem wyglądają na wielowiekowe i modernistyczne, tkaniny w których zdobieniach widać i Podhale, i Bauhaus - to wszystko można znaleźć w ukazującym się dziś w Wielkiej Brytanii albumie "Young Poland. The Polish Arts and Crafts Movement 1890-1918" poświęconym sztuce Młodej Polski. 


Posłuchaj

3:53
Angielski album poświęcony sztuce Młodej Polski (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

– O ile ktoś na Wyspach zna określenie Młoda Polska, to kojarzy je bardziej z malarstwem. My skupiliśmy się na sztuce dekoracyjnej, rękodzielnictwie, meblach, tekstyliach, witrażach, grafikach, na tym, na co kiedyś się patrzyło z pobłażaniem – opowiada Roisin Inglesby, kuratorka William Morris Gallery i współautorka książki.

– Zależało nam na tym, aby zrobić ten album na miarę wizji artystów Młodej Polski. Aby każdy jego aspekt przekazywał ducha Młodej Polski. I przekazywał demokratyzację piękna: od tych wystawnych po najbardziej skromne, np. wycinanki – dodaje Julia Griffin.


Young Poland. The Polish Arts and Crafts Movement 1890-1918 Young Poland. The Polish Arts and Crafts Movement 1890-1918

– Oczywiście, z nazwy Młoda Polska jest nurtem lokalnym, ale zarazem artyści, szczególnie ci z warsztatu krakowskiego, doskonale znali międzynarodowe trendy. Ponieważ podróżowali, studiowali za granicą. Do tego dochodzą, rzecz jasna, związki Krakowa z Wiedniem – tłumaczy Roisin Inglesby.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Adam Dąbrowski
Data emisji: 1.12.2020
Godzina emisji: 12.29

pr

Polecane