Autonomia nauk humanistycznych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Autonomia nauk humanistycznych
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maxx-Studio

Pierwszy z cyklu programów poświęconych kondycji współczesnej humanistyki i literatury. Audycja jest tworzona we współpracy z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Tym razem poświęcona została autonomii nauk humanistycznych oraz ewentualnym korektom reformy szkolnictwa wyższego.

Dyskusja o humanistyce i ewentualnych korektach rozpoczęła się podczas X Kongresu Polska Wielki Projekt, podczas debaty "Współczesne uniwersytety: stan wolności akademickiej". Wiele dyskusji wywołało wystąpienie dr Magdaleny Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 


Posłuchaj

51:43
Nauki humanistyczne mają swoją specyfikę (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Moje wystąpienie poświęcone było przede wszystkim temu, że humanistyka ma swoją specyfikę. I wymaga ona, aby nie była traktowana dokładnie tak samo, jak nauki przyrodnicze czy nauki ścisłe. Podział na "science" i "humanities", z pewnych względów jest istotny i ważny, i powinniśmy o nim pamiętać, także w sytuacji, kiedy reformujemy naukę – mówi dr Gawin. 

– Uważam, że wystąpienie pani minister jest bardzo dobrym punktem wyjścia do dyskusji o kondycji humanistyki w naszym kraju. Burzliwa dyskusja, która się wokół niej toczy, jest ewidentnym wyrazem troski o humanistykę. Widzę w tym promyk nadziei, że uda nam się wspólnie wypracować pewien model organizacji, finansowania oraz oceniania nauk humanistycznych w Polsce – ocenia prof. Mikołaj Sokołowski.


***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: dr Magdalena Gawin (historyk, podsekretarz stanu w MKiDN), prof. Richard Butterwick (historyk, University of London), prof. Mikołaj Sokołowski (dyrektor IBL PAN).
Data emisji: 15.11.2020
Godzina emisji: 13.06

pr

Polecane