Kino, które skraca dystans. 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kino, które skraca dystans. 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum
19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych CinemaforumFoto: mat. promocyjne

Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum już 19. rok z rzędu prezentuje krótkie filmy z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu odbywająca się pod przewrotnym hasłem "Krótkie dystanse" potrwa od 4 do 11 listopada w formule online. O wydarzeniu opowiedział jego dyrektor Błażej Hrapkowicz.


Posłuchaj

3:16
Rozpoczęło się święto filmów krótkometrażowych! Błażej Hrapkowicz o programie 19. edycji Cinemaforum (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Kino jest formą sztuki, która pozwala skracać dystans, nie tylko dlatego, że możemy wspólnie oglądać filmy, nawet jeżeli chwilowo robimy to online, ale też dlatego, że skraca nam dystans do ludzi żyjących w zupełnie innej rzeczywistości – wyjaśnił Błażej Hrapkowicz w rozmowie z Wiolettą Myszkowską.


W konkursie głównym 19. edycji Cinemaforum znalazły się najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata, które wytrawni kinomani mogli już poznać na festiwalach w Berlinie, Toronto, Wenecji  i Sundance. Wśród nich znalazły się m.in. takie tytuły jak "Maradona's legs" Firasa Khoury'ego czy "Play Shengen" Gunhild Enger. Nie zabrakło także bardziej znanych w świecie kinematografii nazwisk, a to za sprawą sekcji "Mistrzowie i mistrzynie", w której ramach odbędą się pokazy online obrazów ''Moneta'' Barbary Sass, ''NIMIC'' Giorgosa Lanthimosa czy "Tama Tu" Taiki Waititiego.

– ''Tama Tu'' to krótki film wojenny, który nie ma dialogów, ale który już pokazuje zalążki stylu Waititiego. Opowiada o bardzo dramatycznej sytuacji, jaką jest wojna, w dużej mierze korzystając z arsenału komedii, co znamy z filmu ''Jo Jo Rabbit'' – zapowiedział dyrektor festiwalu.

Oczami Mistrzów (Notacje Archiwalne SFP) - Barbara Sass-Zdort/SFPorgPL

Wszystkie filmy, które znalazły się w programie Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum, można obejrzeć bezpłatnie na platformie "Moje ekino".

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Majewski
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Gość: Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, dyrektor Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum)
Data emisji: 4.11.2020
Godzina emisji: 12.48

kr

Polecane