Renowacja: nowe życie starych mebli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Renowacja: nowe życie starych mebli
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Halfpoint

Od blisko 10 lat coraz popularniejsza jest moda na stare meble. Czy ich odnawianie, przerabianie, dawanie im drugiego życia to dobry pomysł? Co się kryje w PRL-owskim fotelu lub przedwojennej babcinej szafie, że stały się obiektami pożądania?

Właściwie wszyscy są zgodni: kiedyś to były czasy! Zrobione przed laty meble są porządne i trwałe. Dotyczy to zarówno dużych szaf, jak i krzeseł, stołów czy małych szafek. I nawet po pół wieku można z nich zdjąć stary lakier, odnowić i nadal używać. Takie działanie ma także ważny aspekt proekologiczny, oszczędzający środowisko.


Posłuchaj

1:44
Moda na renowację starych mebli (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– 25-, 30-latki odkrywają na strychu rzeczy po rodzicach, przynoszą do mieszkania i okazuje się, że... to jest bardzo ładne! Potem okazuje się, że można dokupić więcej takich mebli w internecie albo na targu staroci i tak się w to wkręcają – tłumaczy Katarzyna Jasiołek, autorka książki "Asteroid i półkotapczan".

– Ludzie zauważyli, że pamiątki po rodzinie, po dziadkach, można odnowić, czasami zrobić po swojemu i nadal ich używać – potwierdza Marcin Babik prowadzący od trzech lat firmę zajmującą się renowacją przedmiotów. – Najczęściej odnawiają fotele uszaki oraz krzesła – z PRL i z wszelkiego rodzaju oparciami – wylicza.

Dla niektórych odnawianie mebli to jedynie pasja, dla innych także zawód. – Zajmuję się renowacją mebli już od sześciu lat. Ale najpierw była praca w dziale finansowym szpitala, która nie dawała mi satysfakcji. Potem był dom, dzieci i rodzina – opowiada Monika Dzięciołowska, z wykształcenia ekonomistka.


Posłuchaj

5:25
Renowacja starych mebli - pasja i zawód cz.1 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

I przyszedł moment, kiedy się zdecydowała na zmianę: – Odnawianiem mebli interesowałam się już dużo wcześniej, to było moje hobby. Oczywiście nie od razu wszystko wiedziałam: musiałam się doszkalać, chodzić na różne warsztaty do zakładów stolarskich. Cały czas się uczę – tłumaczy.


Posłuchaj

3:33
Renowacja starych mebli - pasja i zawód cz.2 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Marzeniem jest robić to, co się lubi. To jest fajna praca, czasem wręcz jak medytacja, bo jest bardzo uspokajająca. I myślę, że każdy to może robić. Jeśli ktoś ma pasję i bardzo chce coś robić, to świat mu sprzyja – dodaje Monika Dzięciołowska. Ale zwraca też uwagę na bardzo konkretny aspekt: – Trudną sprawą jest kwestia wyceny swojej pracy. Bo to jest praca ręczna, mozolna, niestandardowa. Wszystko zależy od stanu mebla, zakresu renowacji.


Posłuchaj

4:46
Renowacja starych mebli - pasja i zawód cz.3 (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

– Stare meble są przeważnie dużo solidniejsze, dużo stabilniejsze i dlatego warto to robić. Mają historię i duszę, i jest też energia, którą wkładamy w taki mebel. A ja uwielbiam meble z historią – podsumowuje Monika Dzięciołowska.

Odnawianie starych mebli# – usuwanie starej farby/YouTube Projekt Cacko

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz CiechańskiMałgorzata Łukowska
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Gość: Monika Dzięciołowska (renowatorka mebli)
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 6.20, 7.17, 7.26, 7.37

pr

Polecane