Teatr TV o Polskim Radiu we wrześniu '39 – przed mikrofonem do końca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr TV o Polskim Radiu we wrześniu '39 – przed mikrofonem do końca
Żołnierze polscy z jednostki artylerii przeciwlotniczej w rejonie Dworca Głównego podczas Obrony Warszawy w pierwszych dniach września 1939 Foto: Centralna Agencja Fotograficzna/Wikimedia Commons/domena publiczna

"Halo, halo, tu mówi Warszawa" to spektakl o bohaterskiej obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku z perspektywy Polskiego Radia. Jego premiera w reżyserii Ewy Małecki odbyła się w Teatrze Telewizji w poniedziałek, 5 września. Teraz dostępny jest w Internecie.

– Scenariusz oparłam na materiałach archiwalnych, które znajdują się w Archiwum Polskiego Radia. Zapoznałam się ze wszystkim rękopisami, maszynopisami, wspomnieniami, wycinkami z gazet. Następnym etapem było przesłuchanie wszystkiego, więc w Archiwum Nagrań Polskiego Radia spędziłam dużo czasu – mówi Iwona Rusek, autorka tekstu do o spektaklu Teatru TVP "Halo, halo, tu mówi Warszawa". – Nie przypuszczałam, że jest tego tak dużo i że jest to tak przejmujący materiał – dodaje.


Posłuchaj

9:07
Iwona Rusek mówi o spektaklu Teatru Telewizji "Halo, halo, tu mówi Warszawa" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zapytana o to, co ją zafascynowało, dało do myślenia i poruszyło, Iwona Rusek tak odpowiada: – Postawa tych ludzi. To w jaki sposób się zachowali w tym trudnym czasie granicznym. Kiedy wybucha wojna, stajemy twarzą w twarz z nieznanym – tym zewnętrznym, ale także tym w nas.

"Halo, halo, tu mówi Warszawa" – Teatr Telewizji – zwiastun/YouTube TVP VOD


Kiedy dziennikarze i spikerzy Polskiego Radia chcieli zaciągnąć się do Batalion i walczyć twarzą w twarz z Niemcami, prezydent Warszawy Stefan Starzyński zareagował bardzo zdecydowanie: – To jest wasz front – powiedział.

A więc wojna! – Tak się rozpoczęła II Wojna Światowa/YouTube NCKultury


– Udało mi się odtworzyć właściwie wszystko, co działo się w siedzibie radia przy Zielnej 25 dzień po dniu. Bardzo skrupulatnie, od 1 do 30 września. Stało się tak dzięki temu, że jest bardzo dużo wspomnień, a to, czego nie ma w rękopisie, jest później dopełnione w materiałach nagranych – tłumaczy Iwona Rusek w rozmowie z Piotrem Łodejem.

Ostatni komunikat rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej. Wkroczenie Niemców do Warszawy/YouTube Lekcja Historii

Spektakl Teatru Telewizji "Halo, halo, tu mówi Warszawa" w reżyserii Ewy Malecki można zobaczyć TUTAJ.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 6.10.2020
Godzina emisji: 13.20

pr

Polecane