O wyższości pisania ręcznego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
O wyższości pisania ręcznego
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Galaganov

Pisanie na komputerze, czy nawet na telefonie, jest mniej męczące i szybsze niż pisanie ręczne piórem lub długopisem. Okazuje się jednak, że mimo to, tradycyjny sposób robienia notatek ma wiele innych zalet.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzili badania z których niezbicie wynika, że pisanie ręczne ma zbawienny wpływ na pracę mózgu. Okazuje się, że wtedy znacznie intensywniejszy jest proces poznawczego przetwarzania. Tymczasem studenci korzystający podczas tworzenia notatek z klawiatury, choć tworzą je szybciej, mają większe problemy z selekcją informacji. 


Posłuchaj

4:07
Jak ręczne pisanie wpływa na nasz mózg? (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Ręczne pisanie to nie jest tylko umiejętność techniczna. Wiąże się ściśle z rozwojem poznawczym, intelektualnym, a także z myśleniem – mówi prof. Małgorzata Żytko, pedagog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Pisząc ręcznie angażujemy do działania więcej mięśni, a to w sposób oczywisty sprzyja pamięci motorycznej – dodaje psycholog Małgorzata Ossowiecka z Uniwersytetu SWPS.

– Pisząc ręcznie nie tylko pamiętam, co pisałam, ale też w jaki sposób, jakim kolorem długopisu oraz w jakim miejscu w domu. Pisząc odręcznie można sobie na więcej pozwolić: można przy okazji rysować, ozdabiać to, co napisaliśmy – tłumaczy pani psycholog.

Pisanie ręczne rozwija wyobraźnię dzieci i uczy ich logicznego myślenia/YouTube Mądrzy Rodzice


***

Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta MyszkowskaRyszard Jaźwiński
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 23.09.2020
Godzina emisji: 11.18

pr/ml


Polecane