Jaki był tegoroczny sezon na lody?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jaki był tegoroczny sezon na lody?
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

W Polsce, mimo starań speców od marketingu, wciąż je się znacznie mniej lodów niż na Zachodzie. Jak wyglądało tegoroczne, bardzo trudne lato w naszej branży lodziarskiej?

Wśród państw członkowskich UE największym producentem lodów są Niemcy,produkując 635 mln litrów lodów (co stanowi 21% całkowitej produkcji lodów w UE). W Polsce produkuje się rocznie ok. 230 mln litrów lodów.

Produkcja lodów w Europie Ten plik jest gotowy do pobrania. (PAP) Produkcja lodów w Europie (PAP)

– Tegoroczny sezon był specyficzny. Branża lodowa, jest najbardziej sezonowa spośród wszystkich gałęzi przemysłu spożywczego. Jej dochody często uzależnione są choćby od pogody. W tym roku doszła do tego jeszcze epidemia – tłumaczy Grzegorz Szafraniec, redaktor naczelny miesięcznika "Wiadomości handlowe".

Posłuchaj

3:10
Jak wypadło lato 2020 w branży lodziarskiej? (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Sezon zaczął się późno, bo dopiero w czerwcu. Normalnie zaczynaliśmy w okolicach marca. Nie widzę jednak strasznej różnicy w stosunku do lat ubiegłych – mówi Józef Kuźma z firmy Lody Wanda. Nie wszyscy producenci mieli tak dużo szczęścia. Dla wielu lato 2020 roku okazało się bardzo trudne. Dlatego, wiele firm zdecydowało się urozmaicić swoją ofertę. – Najpopularniejszym smakiem pozostaje czekoladowy, ale produkuje się praktycznie wszystkie, nawet tak egzotyczne, jak trawa morska, czy ryby – dodaje Józef Kuźma.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 06.06.2020
Godzina emisji: 
8.14

PAP/ml


Polecane