17. Festiwal Warszawa Singera w nowej, kameralnej odsłonie
2020-08-19, 10:08 | aktualizacja 2020-08-19, 15:08
– Bardzo ważna dla artystów i dla nas, jako organizatorów, jest świadomość, że istnieje potrzeba organizowania takich wydarzeń – mówi Hanna Pałuba, dyrektor programowa 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia, tym razem w nieco innej formie.
Posłuchaj
W tym roku Warszawa Singera dostępna dla odbiorców kultury na całym świecie. Koncerty, spektakle i spotkania autorskie, również online ze względu na restrykcje związane z koronawirusem. Festiwal sięga po nowatorską formułę, dostosowaną do nowego stylu życia. Online i offline. Bogata oferta artystyczna – dostępna bardziej niż kiedykolwiek.
#17FestiwalWarszawaSingera #spot/Fundacja Shalom
Koncerty i przedstawienia na żywo będą miały bardziej kameralny charakter niż w poprzednich latach. Główny plener wydarzeń festiwalowych przenosi się w tym roku z Placu Grzybowskiego do Centrum Praskiego Koneser. Koncerty i spektakle odbędą się na małych warszawskich scenach klubowych, Synagodze im. Nożyków, Scenie Letniej Teatru Żydowskiego oraz – tradycyjnie w Teatrze Kwadrat. Organizatorzy stawiają na kameralność z powodu obowiązujących zaostrzonych norm sanitarnych, ale też na transmisje internetowe, co sprawia, że wydarzenia festiwalowe będą w niemal każdym miejscu na świecie.
Podczas 17. edycji festiwalu wystąpią m.in. Kayah, Warszawskie Combo Taneczne, Kroke, Vadim Brodski, Jerzy Małek Trio oraz włoski gitarzysta Francesco Bruno ze swoim kwartetem.
– Francesco Bruno jest w tym roku rezydentem Singer Jazz Festival, który jest nieco młodszą inicjatywą niż Festiwal Warszawa Singera. W tym roku przyjeżdża do Warszawy, by wziąć udział w serii koncertów, która rozpocznie się w czwartek w synagodze Nożyków – zapowiada Hanna Pałuba.
Francesco Bruno Quartet - Common Roads/Francesco Bruno
Oprócz koncertów czekają nas spektakle. Zazwyczaj na czas festiwalu do Warszawy zjeżdżają się twórcy teatralni z całego świata. W tym roku odwiedzi nas jedynie teatr z Danii, a konkretnie autorzy spektaklu muzycznego "Job – prosty człowiek" w reżyserii Rolfa Heima. – Poza tym Teatr Żydowski będzie prezentował swoje sztuki z poprzedniego sezonu artystycznego – pojawi się z kilkoma monodramami. Nie zabraknie dużych spektakli – dodaje dyrektor programowa.
***
Tytuł audycji: Byle do 13
Prowadzą: Wioletta Myszkowska i Marcin Cichoński
Gość: Hanna Pałuba (dyrektor do spraw programowych Festiwalu Warszawa Singera)
Data emisji: 19.08.2020
Godzina emisji: 10.32
kr