Czy wszystkie metale ziem rzadkich znajdują się w Chinach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wszystkie metale ziem rzadkich znajdują się w Chinach?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Kim Christensen

– W jednym z poprzednich wydań audycji była mowa o tym, że Chińczycy kontrolują większość wydobycia metali ziem rzadkich. Dlaczego tych metali nie ma poza Chinami? – zastanawia się nasz Słuchacz. – Słowo "kontrolują" jest tutaj kluczowe – odpowiada doktor Tomasz Rożek.

Metalami ziem rzadkich nazywamy rodzinę 17 pierwiastków chemicznych, do której zaliczmy dwa skandowce (skand i itr) i wszystkie lantanowce (w tym lantan, neodym, gadolin czy terb). Występują one nie tylko na terenie Chin, ale i w wielu innych miejscach na świecie, m.in. w USA, Brazylii, Australii i w krajach Afryki. Do Chin należy jednak najwięcej kopani.


Posłuchaj

4:40
Dlaczego Chiny dominują w wydobyciu metali ziem rzadkich? (Pytania z kosmosu/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Chiny mocno inwestują w Afrykę. Afryka jest w przeważającej większości biedna i mam nieeleganckie podejrzenia, że Chińczycy nie chcą po prostu pomóc. Może w niektórych aspektach pomagają, bo budują strukturę – drogi, szpitale, natomiast te kraje muszą czymś zapłacić, a płacą swoimi złożami – wyjaśnia naukowy dziennikarz Trójki. 

Wrzuciłem obrączkę do kwasu/Nauka. To Lubię
– To, że Chińczycy mają większość tego wydobycia, w przypadku niektórych metali oznacza nawet 99 proc. światowej produkcji – podsumowuje.
***

Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz RożekMarcin Łukawski
Data emisji: 12.08.2020
Godzina emisji: 7.15

kr

Polecane