Czy przez giganta gazowego da się przeniknąć?
2020-08-06, 07:08 | aktualizacja 2020-08-06, 13:08
– O gigantach gazowych mówi się, że nie mają stałej powierzchni. Czy można przelecieć przez nie na wylot? – zastanawia się 13-letni Janek. – Jest to bardziej skomplikowane – odpowiada dr Tomasz Rożek.
Posłuchaj
Gigant gazowy (nazywany także gazowym olbrzymem lub planetą-olbrzymem) to rodzaj planety, która pozbawiona jest stałej powierzchni, a więc i skał. Jest zbudowana głównie z gazu lub lodu, a w środku posiada niewielkie skalne lub skalno-lodowe jądro. Główne cechy giganta gazowego jest spory rozmiar i niewielka gęstość. Właśnie takimi obiektami astronomicznymi są m.in. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.
– Nie mają one stałej powierzchni w takim rozumieniu, w jakim mają ją planety skaliste jak Mars, Wenus czy Ziemia. My mamy warstwę atmosfery, która jest gazowa i ona w pewnym momencie się kończy, a zaczyna się stała powierzchnia – wyjaśnia dr Rożek.
– Giganty gazowe w całości składają się z gazu, ale im głębiej wchodzimy, tym wyższe jest ciśnienie. W pewnym momencie ono osiąga tak dużą wartość, że gaz zmienia się w ciecz. Jeszcze głębiej, gdzie jest jeszcze większe ciśnienie, ta ciecz zamienia się w ciało stałe. Jowisz czy Saturn nie są rodzajem mgiełki, która się rozwieje, jeżeli użyjemy wentylatora – żartuje dr Rożek. – To kula coraz gęstszego gazu – podsumowuje.
Zobacz wizję ukazującą życie na gazowych gigantach [Kosmos]/National Geographic Polska
***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 6.08.2020
Godzina emisji: 7.15
kr