Wszystko, co warto wiedzieć o słuchaniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystko, co warto wiedzieć o słuchaniu
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Rvector

Co to znaczy słyszeć i czym słyszenie różni się od słuchania? Czy potrafimy słuchać także bez towarzyszącego dźwiękowi obrazu? Jak ćwiczyć słuch? Te i inne pytania zadawał Michał Margański – autor środowej audycji "Nauka słuchania" ekspertom z różnych dziedzin.

ucho muzyka dźwięk słuchanie 1200.jpg
Czy głośne słuchanie powoduje, że słyszymy więcej?

Słyszeć a słuchać

Wydaje się, że to prawie to samo, a jednak "prawie" robi tu wielką różnicę. – Różnica jest kolosalna – potwierdza językoznawczyni prof. Katarzyna Kłosińska. – "Słyszeć coś" to znaczy odbierać jakieś dźwięki, ale biernie. To tak, jak czytanie bez zrozumienia. Natomiast "słuchać" znaczy odbierać dźwięki i zastanawiać się nad nimi, przeżywać je. Można powiedzieć, że ktoś słyszy muzykę, ale jej nie słucha – wyjaśnia. 

Posłuchaj

5:42
Słuchanie ze zrozumieniem – co to oznacza? (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przyjmując te definicje, według badań większość z nas jest w stanie "wysłuchać" pierwszych dziesięciu minut wykładu, potem nasza koncentracja się zmniejsza, a pod koniec już tylko bezmyślnie "słyszymy". Jednak słuchanie ze zrozumieniem można ćwiczyć, np. słuchając muzyki – im dłuższy album, tym wyższy poziom ćwiczeń.

– Celebracja słuchania i uwaga, z jaką podchodzimy do muzyki, jest bardziej wytwarzana, kiedy słuchamy muzyki z płyt krótszych niż z pełnych albumów. Ten krótki czas, jaki mamy na wysłuchanie tego, co przychodzi do nas z głośników, powoduje w nas psychologiczny imperatyw, który każe nam bardziej się na tej muzyce skupić – mówi Marek Horodniczy, dziennikarz publicysta i wydawca w Narodowym Centrum Kultury.

Zobaczyć słuchając

W 2011 roku w Polsce zadebiutowała Niewidzialna Wystawa. Niewidzialna, bo mogliśmy poznawać ją za pomocą wszystkich zmysłów oprócz wzroku. Panujące tam egipskie ciemności sprawiają, że nasz narząd wzroku "wariuje" i sprawia, że widzimy kolory czy kształty, które rzeczywiście nie występują w danej przestrzeni. Wniosek z tego prosty – dużo bardziej możemy polegać na słuchu.

Niewidzialna Wystawa Foto: Marek Młynarczyk Niewidzialna Wystawa Foto: Marek Młynarczyk

Posłuchaj

4:03
Wystarczy zamknąć oczy… i słyszymy więcej (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

– Tak naprawdę dużo więcej możemy zobaczyć, słuchając – stwierdził Sebastian Grzywacz z Fundacji Ponad Słowami Człowiek, który jest osobą niewidomą. – To piękne, kiedy rozmawiam z ludźmi, w ich głosie słyszę, gdy konfabulują, żartują, używają ironii czy sarkazmu. Dostrzegam więcej rzeczy, niż kiedyś dostrzegałem. Słyszę, jak żyje łąka, jak się "trzęsie" – opowiada.


Wzrokowcy i słuchowcy

O tym, czy należymy do pierwszej, czy do drugiej grupy, decyduje dominacja jednej z półkul mózgowych. Czasem nasza nieumiejętność zapamiętywania na podstawie słuchu nie przeszkadza nam w życiu, ale kiedy jednak daje nam się we znaki, możemy poddawać nasz mózg treningowi.


Posłuchaj

4:54
Jak trenować mózg, by "słyszał" lepiej? (Byle do 13/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Polecane