Co zagraża astronaucie w trakcie spaceru kosmicznego?
2020-07-08, 07:07 | aktualizacja 2020-07-08, 16:07
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna porusza się z prędkością 7,66 km/s. – Nie może się zatrzymywać, bo by spadła – mówi na wstępie dr Tomasz Rożek. Jak to się dzieje, że w trakcie kosmicznego spaceru astronauta nie zostaje zdmuchnięty w przestrzeń?
Posłuchaj
– Zdmuchnąć coś może pęd powietrza. Musi być jednak różnica prędkości. Gdy jej nie ma, prędkość nie ma znaczenia. W kosmosie nie ma pędu powietrza i jego oporów. Nie ma ośrodka, w którym stacja się porusza. To oznacza też, że, gdy już wyniesiemy jakiś obiekt w kosmos, nie potrzebujemy tak dużej ilości paliwa i tak ogromnych silników, by ten mógł się poruszać – wyjaśnia naukowy ekspert Trójki.
Youtube/SPACE (Official)
Prędkość to jedno, ale astronautom zagraża znacznie więcej czynników.
– Astronautę może coś uderzyć i taka kolizja skończyłaby się dla niego tragicznie. W Międzynarodową Stację Kosmiczną wielokrotnie uderzały różne obiekty. Gdy robi się przegląd jej elementów, robione są zdjęcia charakterystycznych wgnieceń w poszyciu, które wyglądają, jak dziura po kuli. Nawet niewielki kosmiczny śmieć pędzi z ogromną prędkością i ma wielką energię. Pocieszające są dwa fakty: kosmicznych śmieci jest dużo, ale orbita jest gigantyczna. Większe z tych obiektów, są zidentyfikowane, wiadomo gdzie są i, gdyby stacja znalazła się na kursie kolizyjnym, może z niego zboczyć. Takie sytuacje także miały już miejsce – tłumaczy dr Rożek.
Youtube/Nauka. To lubię
***
Tytuł audycji: Pytania z kosmosu
Autorzy: Tomasz Rożek, Marcin Łukawski
Data emisji: 8.07.2020
Godzina emisji: 7.15