"Wirusa zabija dystans". Minister zdrowia apeluje o stosowanie się do zaleceń

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wirusa zabija dystans". Minister zdrowia apeluje o stosowanie się do zaleceń
Łukasz SzumowskiFoto: PR

– Przy ładnej, wiosennej pogodzie można odnieść wrażenie, że wszystko, co złe minęło. Niestety, nie minęło. Wysoka temperatura nie zabija koronawirusa i nie ma co liczyć, że ona go zlikwiduje. Wirusa zabija dystans – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Posłuchaj

Łukasz Szumowski: wysoka temperatura nie zabija koronawirusa. Zabija go dystans (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Kampania wyborcza trwa w najlepsze. Kandydaci na prezydenta jeżdżą po Polsce, spotykając się z wyborcami. Wciąż jednak muszą uważać – i politycy, i ich sympatycy – by nie zakazić się koronawirusem. Lekarze i wirusolodzy cały czas przypominają o tym, że choć część obostrzeń została poluzowana, to nadal trzeba uważać, m.in. zachowując społeczny dystans.

East News koronawirus Polska 2 1200.jpg
Ponad 14 tys. osób wyzdrowiało z COVID-19. Nowe dane resortu zdrowia

Łukasz Szumowski zaznaczył, że bardzo ważna jest częsta dezynfekcja rąk. Przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenie, żeby nosić maseczki. – Nos i usta wciąż powinniśmy zakrywać tam, gdzie nie możemy zachować dwumetrowego dystansu. Mowa tu oczywiście o przestrzeni publicznej. Dlatego apeluję wszystkich sympatyków kandydatów na urząd prezydenta, żeby nosili maseczki, jeśli są blisko siebie – powiedział.

Minister zdrowia podkreślił, że Polacy na początku epidemii zachowywali się bardzo odpowiedzialnie i apelował, by nadal postępowali tak samo. – Przy tak ładnej, wiosennej pogodzie można odnieść wrażenie, że wszystko, co złe minęło. Niestety, nie minęło. Wysoka temperatura nie zabija koronawirusa i nie ma co liczyć, że ona go zlikwiduje. Wirusa zabija dystans. On żyje, ale szybko umiera, kiedy nie jest przekazywany kolejnemu człowiekowi – przypominał Łukasz Szumowski.

Sytuacja na Śląsku

Szef resortu zdrowia odniósł się także do sytuacji na Śląsku. Tam ponad połowę spośród blisko 11 tys. wszystkich osób zakażonych stanowią górnicy. Województwo śląskie ma największą liczbę potwierdzonych zakażeń w kraju.

– Testom zostali poddani górnicy z tych kopalń, w których przypadki wskazywały na istnienie ogniska koronawirusa. W pozostałych kopalniach badane są losowo wybrane osoby – powiedział Łukasz Szumowski. Dodał, że po tym tygodniu liczba zakażonych na Śląsku będzie wyraźnie spadać. – Jeszcze teraz spodziewajmy się podobnych liczb zakażonych (dziennie – red.), a więc ok. 400 z całej Polski, czyli 200 ze Śląska. Do końca tego tygodnia powinna się zakończyć akcja pobierania próbek od górników. Chorzy zostaną oddzieleni od zdrowych i liczba zakażonych powinna gwałtownie spaść – podkreślił.

Łukasz Szumowski 1200.jpg
"Ewenement na europejską skalę". Minister zdrowia o działaniach w walce z koronawirusem na Śląsku

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Łukasz Szumowski (minister zdrowia)
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 8.13

bb/kr

Polecane