Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Czy każdy czworonóg może zostać psim funkcjonariuszem?
2020-06-12, 06:06 | aktualizacja 2020-06-12, 12:06
Posłuszeństwo, agresja na komendę, doskonały węch i odporność na wystrzały – to tylko część umiejętności, które powinien posiadać pies policyjny.
Posłuchaj
Kamil Wróblewski z Komendy Miejskiej w Zielonej Górze opiekuje się Maratem i Nadą. To ich służbowe imiona, na co dzień to Nero i Koka. Pierwszy, owczarek niemiecki, jest psem tropiącym. Koka została wyszkolona do wykrywania narkotyków.
Czworonogi do służby dobierają instruktorzy. Zwierzę musi przejść egzamin, dosyć trudny dla "normalnych" psiaków. – Pies musi być dominujący, nie może bać się huku, hałasu. Musi mieć pasję do aportu, na tej bazie wszystkie psy są szkolone - wyjaśnił Wróblewski.
Jakie psy nadają się do służby? – Jeśli chodzi o "patrolowce" to sprawdzają się owczarek niemiecki i owczarek belgijski – wskazał Wróblewski.
Szkolenie trwa niemal pół roku, pies i jego pan trenują nawet osiem godzin dziennie. Ćwiczą pokonywanie przeszkód, posłuszeństwo, tropienie śladów. Ale to nie koniec. Już w trakcie trwania służby przewodnik każdego dnia przyjeżdża do swojego podopiecznego "robić obsługę" (trening).
Jak odwołać psiego funkcjonariusza, gdy ten - używając policyjnego żargonu – "wgryzie się w bandziora"? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.
Szkolenie psów/KWPBydgoszcz
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Karolina Kamińska
Data emisji: 12.06.2020
Godzina emisji: 6.46
kk