Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Egzaminy maturalne pod ścisłym nadzorem epidemiologicznym
2020-06-08, 13:06 | aktualizacja 2020-06-08, 13:06
Miesiąc później niż zwykle, ale wreszcie nadszedł ten czas. Czas matur. W tym roku egzaminy wyglądają nieco inaczej niż do tej pory. Nie jest to jednak konsekwencja kolejnej reformy szkolnictwa. Zmiany wymusiła epidemia koronawirusa.
Posłuchaj
Co w praktyce oznacza, że egzaminy maturalne odbywają się pod ścisłym nadzorem epidemiologicznym? Na przykład to, że rodzice nie mogą kibicować swoim dzieciom przed szkołą.
- Denerwuję się. Wyobrażam sobie, co tam się dzieje - przyznała jedna z mam. - Nerwy mi grają. Przypominają mi się wszystkie egzaminy, które w życiu zdawałam. Stres jest czymś paskudnym - dodała inna rodzicielka.
- Normalnie nie stresowałabym się maturą dziecka, bo moja córka jest mądrą dziewczyną, dobrą uczennicą. Gdyby to był normalny czas, nie byłabym zestresowana. Natomiast w tej chwili nic nie jest normalne - wskazała mama innej maturzystki.
O to, jak w tej sytuacji egzaminacyjno-epidemiologicznej czują się zdający - uczniowie jednego z warszawskich liceów - również zapytaliśmy. Jak się okazało, maturzyści ocenili, że dzięki temu, że lekcje odbywały się od marca zdalnie, mogli w domu, w ciszy i w skupieniu przygotować się do egzaminów. Choć - jak dodali - brakowało im kolegów.
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału reporterskiego.
✍️ Powodzenia! Trzymamy kciuki! #matura2020 #egzamin #matura pic.twitter.com/dgffemG43g
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) June 8, 2020
Jak wyglądają egzaminy?
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych przygotowały Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny.
Wśród wytycznych, poza zachowaniem społecznego dystansu oraz dezynfekcji (ławek, krzeseł, materiałów, sprzętów, narzędzi i oczywiście rąk), zalecono m.in. by zdający – obowiązkowo wyposażeni we własne przybory piśmiennicze – zakrywali usta i nos aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
Dyrekcja placówki musi wdrożyć rozwiązania, aby uniknąć zbierania się zdających przed szkołą i salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. Ławki mają być tak ustawione w sali egzaminacyjnej, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.
👉 Za 1,5 godziny rozpocznie się #matura2020❗️Krótkie przypomnienie, o czym należy pamiętać podczas #egzamin. Powodzenia❗️👍 Więcej ➡️ https://t.co/mQ4wUSITqi @CKE_PL @GIS_gov pic.twitter.com/jVBeeWR2R0
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) June 8, 2020
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Materiał reporterski: Izabela Woźniak
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 7.45 i 8.40
kk