Uwaga na niedźwiedzie w… Zakopanem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uwaga na niedźwiedzie w… Zakopanem
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górachFoto: shutterstock.com/Szymon Bartosz

Obudziły się niedźwiedzie. Monitorowane przez przyrodników gawry opustoszały, a same zwierzęta pojawiają się coraz bliżej ludzi.

Posłuchaj

Co zrobić, gdy spotkamy niedźwiedzia? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jadąc samochodem, spotkałem dwa niedźwiedzie. Była to zaskakująca sytuacja. Pokazuje to, że trzeba uważać. W Tatrach takie spotkanie z dzikim zwierzęciem jest możliwe. Podstawowa zasada, którą komunikujemy, to, by w tego typu przypadkach nie dokarmiać – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy ze słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego już pod koniec lutego zaobserwowali na swoim terenie pierwsze ślady niedźwiedzi, które po zimowym śnie zaczęły żerować w poszukiwaniu pokarmu.

– To są miłe zwierzęta. Aż korci, żeby rzucić im coś do jedzenia. Nie wolno tego robić. W wyniku takich zachowań te duże, dzikie drapieżniki szybko by się do niego przyzwyczaiły i zaczęłyby zagrażać innym użytkownikom gór – dodaje dyrektor TPN.

Niedźwiedź brunatny jest największym ssakiem zamieszkującym Tatry. Żywi się przeważnie pokarmem roślinnym – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Na sen zimowy wybiera głęboki i niedostępny wykrot drzewny lub rozpadlinę skalną. Kiedy zgromadzi odpowiednie zasoby tłuszczu, mości sobie tzw. gawrę, w której przesypia zwykle od listopada do marca.


Niedźwiedź brunatny Niedźwiedź brunatny

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat.

Z przeprowadzonych w 2013 r. badań genetycznych wynika, że w całych Tatrach – zarówno w polskiej, jaki i słowackiej części – żyje 45 niedźwiedzi brunatnych. Wówczas 15 niedźwiedzi bytowało po polskiej stronie gór, a 16 sezonowo wędrowało po terenie obu państw.

Przypominamy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Pamiętajmy, aby w tym okresie po zmroku świecić przykładem i nie wędrować szlakami, umożliwiając zwierzętom swobodne przemieszczanie się.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Przemysław Bolechowski
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 8.48

IAR/ml/kr

Polecane