"Father's Guil(t)d" – męski świat w obiektywie Radka Polaka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Father's Guil(t)d" – męski świat w obiektywie Radka Polaka
"Father's Guil(t)d" Radek PolakFoto: Radek Polak

– Uważałem, że jeżdżę zrobić projekt o tradycjach doliny Pankisi, o mężczyznach, o męskości. Któregoś dnia obudziłem się z myślą, że przecież robię prace o sobie i o relacji swoim ojcem – mówił w Trójce Radek Polak, laureat pierwszej nagrody konkursu Grand Press Photo 2020 w kategorii Projekt Dokumentalny. Zwycięska seria fotografii nosi tytuł "Father's Guil(t)d" i powstała podczas podróży artysty do Gruzji.

Posłuchaj

Radek Polak laureatem w konkursie Grand Press Photo 2020 (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W ogólnopolskim konkursie fotografii prasowej Grand Press Photo o nagrody za zdjęcia pojedyncze, reportaże i projekty dokumentalne walczyło aż 61 fotografów. Laureatów ogłoszono 13 kwietnia, a urodzony w 1975 roku Radek Polak jest jednym z nich. Jako artysta zajmuje się fotografowaniem głównie małych społeczności i portretowaniem męskiej tożsamości, a pobyt w dolinie Pankisi nie był jego pierwszym zetknięciem z Gruzją.

"Father's Guil(t)d" Radek Polak "Father's Guil(t)d" Radek Polak

– Do doliny Pankisi trafiłem na przełomie 2015 i 2016 roku. Wiedziałem, że w tej dolinie jest jakiś mocny, męski temat, który mnie interesuje. Okazało się, że ta dolina mieści się tuż koło szlaku w Gruzji, którym przejeżdżałem dziesiątki razy. Od razu doznałem tam intensywności emocjonalnej, napięcia – opowiadał fotograf.

"Father's Guil(t)d" Radek Polak "Father's Guil(t)d" Radek Polak

Dolina Pankisi to miejsce żyjące tradycją, pozostające niezmienne w obliczu globalizacji, a nawet trwającej pandemii. Jak artysta opisuje żyjących w nim mężczyzn? – To świat bardzo homogeniczny, konsekwentny, tradycyjny. Mężczyźni są twardzi, małomówni, emocjonalnie pozamykani, ale z drugiej strony bardzo rodzinni. Są swojego rodzaju rozdarciem  mają bardzo tradycyjne, prorodzinne wartości, ale dużą część swojego życia spędzili na różnych wojnach, zostawiając te rodziny. To pewna rzeczywistość emocjonalna, która jest mi bardzo bliska. Są to osoby trudne w pierwszym kontakcie, zaufanie buduje się latami. Ten projekt robiłem tak długo też z tego powodu.

Fotografie pozostałych laureatów konkursu Grand Press Photo 2020 można zobaczyć na stronie internetowej.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Katarzyna Pruchnicka
Autorka materiału dodatkowego: Agnieszka Obszańska
Gość: Radek Polak (fotograf, laureat pierwszej nagrody konkursu Grand Press Photo 2020 w kategorii Projekt Dokumentalny)
Data emisji: 16.05.2020
Godzina emisji: 
9.30

kr


Polecane