"Sytuacja jest bezprecedensowa". Rzecznik rządu o wyborach prezydenckich

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Sytuacja jest bezprecedensowa". Rzecznik rządu o wyborach prezydenckich
Podobne regulacje obowiązują w wielu krajach UE. Nie widzę tu powodu do niepokoju czy bicia na alarm - mówił o ustawie medialnej Piotr MüllerFoto: Polskie Radio

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że decyzja o nowym terminie wyborów prezydenckich zależy od Państwowej Komisji Wyborczej oraz orzeczenia Sądu Najwyższego. Podkreślił, że w tej chwili nie jest jeszcze jasne, czy w nowych wyborach wystartują ci sami kandydaci czy procedurę wyborczą trzeba będzie zacząć od nowa.

Posłuchaj

Piotr Müller w rozmowie na temat nowej daty wyborów prezydenckich ("Puls Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Gość Programu 3 Polskiego Radia mówił o nowym terminie wyborów prezydenckich. - Decyzja o tym, kiedy będą wybory, zależy od Państwowej Komisji Wyborczej, która musi przekazać stosowne protokoły po zakończeniu aktualnej procedury wyborczej, a potem od Sądu Najwyższego. Teraz tej daty podać nie można. Stan prawny wskazuje na to, że decyzja SN o nieważności wyborów wydaje się naturalna - wyjaśnił Piotr Müller.

- Mamy sytuację, która w historii Polski jeszcze nie miała miejsca. Nowa izba SN zdecyduje, jak będzie ta kwestia wyglądała. Nowe wybory będą się jednak odbywały i trzeba będzie przeprowadzić procedurę wyborczą, bo nie odbędzie się ona w niedzielę - dodał rzecznik rządu.

youtube sejm free 1200.jpg
Wiceszef klubu PiS: projekt noweli ws. wyborów korespondencyjnych niebawem w Sejmie

"Grunt to rozmowa"

- Naturalne jest to, że w obozie Zjednoczonej Prawicy mogą pojawiać się jakieś spory i mogą też zdarzyć się w przyszłości, ale grunt to rozmawiać, szukać kompromisu i kontynuować tę misję. Wczorajsze głosowanie pokazuje, że da się to zrobić - ocenił.

Jego zdaniem "wybory powinny prawidłowo odbyć się 10 maja przy trybie urnowym, jednak samorządy odmówiły realizacji tego głosowania i stało się to niemożliwe. Stąd pojawiła się koncepcja głosowania korespondencyjnego, do którego ustawę przetrzymał jednak Senat. Gdyby nie »zamrażarka«, ten proces udałoby się przeprowadzić 10 maja".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Karczewski do Grodzkiego: apeluję, by wszyscy senatorowie byli traktowani w jednakowy sposób

- Nasi partnerzy koalicyjni przedstawiają swoje rekomendacje co do składu rządu. Porozumienie takich wniosków nie składało, a więc żadne zmiany personalne nie są planowane. Jadwiga Emilewicz również pozostanie na swoim stanowisku - zapowiedział Piotr Müller.

W audycji również o wykorzystaniu kart wyborczych, działaniach polskiego rządu wobec przedsiębiorców i znoszeniu obostrzeń związanych z pandemią.

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 08.05.2020
Godzina emisji: 16.45

pkr

Polecane