"Nie pozwolę ci się zamknąć". Krajowa Izba Gospodarcza dla małego biznesu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie pozwolę ci się zamknąć". Krajowa Izba Gospodarcza dla małego biznesu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Daniel Jedzura

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa w pierwszej kolejności uderzył w rolników, fryzjerów, monterów, właścicieli sklepów i innych małych przedsiębiorców, którym grozi redukcja etatów i zamknięcie zakładów.

Posłuchaj

Jak pomóc małym przedsiębiorcom? O inicjatywa Krajowej Izbie Gospodarczej (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Najpierw zaliczka – usługa po epidemii

Aby temu zaradzić, Krajowa Izba Gospodarcza rozpoczęła kampanię "Nie pozwolę ci się zamknąć" opierającą się na systemie zaliczek na poczet usług i produktów zakupionych w przyszłości. – Gdyby ten ruch był dosyć powszechny, dzięki nawet niewielkim wpłatom poszczególnych osób, np. zaliczkowaniu dwóch czy trzech strzyżeń naprzód przy usługach fryzjerskich, można uchronić te firmy przed upadkiem – wyjaśnia główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej Piotr Soroczyński. – Jedno z rozwiązań jest takie, żeby w tej chwili zapłacić zaliczkę, dostać tzw. paragon zaliczkowy i na jego podstawie z czasem zrealizować tę usługę – dodaje ekspert.

Ulgi dla samozatrudnionych

Jeszcze w tym tygodniu przez Sejm ma zostać przegłosowana tzw. tarcza antykryzysowa zawierające m.in. program ulg podatkowych. Prezydent Andrzej Duda zaproponował, by byli nim objęci także zamozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy, którzy mogą liczyć na całkowite zwolnienie z płacenia składek przez trzy miesiące, jeżeli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 roku.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 25.03.2020
Godzina emisji: 6.41

kr/ml

Polecane